Jak trzeźwieją Polacy? 5 popularnych metod

30.12.2019 13:30
Jak trzeźwieją Polacy? 5 metod
fot. Shutterstock

Czy istnieją sposoby na szybsze trzeźwienie? Jakie metody na kaca są najpopularniejsze wśród polskich kierowców? Czy rzeczywiście przyspieszają one metabolizowanie alkoholu w organizmie? 

Picie wody w dużych ilościach, zimny prysznic, aktywność fizyczna, picie kawy, tłuste posiłki – to 5 najpopularniejszych wśród Polaków metod na szybkie wytrzeźwienie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę AlcoSense Laboratories, na grupie 1090 polskich kierowców (ankietę przeprowadzono w maju 2019 r.). Niestety, zdaniem specjalistów, te metody to sposób na poprawę samopoczucia, ale nie na usunięcie alkoholu z organizmu. I przestrzegają, by nie ulegać złudzeniu i nie wsiadać za kierownicę samochodu zbyt szybko. Organizm musi mieć czas na usunięcie "procentów".

Zobacz także: Jak nadmierne picie alkoholu wpływa na nasz organizm? 

Jak wynika z badań, ponad 42% polskich kierowców na kaca pije bardzo dużo wody, zimny prysznic bierze ponad 34%. Na trzecim miejscu jest aktywność fizyczna – z tej metody korzysta ponad 26% kierowców. Następne w kolejności są kawa (ponad 26%) oraz tłusty posiłek (prawie 25%). Co ciekawe, co czwarta osoba zapytana o radzenie sobie z nadmiarem alkoholu zaznaczyła, że nie stosuje żadnej metody przyspieszającej trzeźwienie i stawia na przeczekanie.

Wykres przedstawiający wyniki badań poniżej

Szybsze trzeźwienie wykres

Wymienione powyżej sposoby nie wpływają na szybsze metabolizowanie alkoholu (może oprócz intensywnej aktywności fizycznej, ale to w bardzo ograniczonym stopniu). Niestety nie istnieją żadne cudowne metody na szybsze trzeźwienie. Nasze złe samopoczucie po suto zakrapianej imprezie (inaczej kac) jest wynikiem trawienia etanolu i skutków ubocznych tego procesu. Dobre samopoczucie o poranku po imprezie może być oznaką, że w naszym ciele wciąż krąży alkohol.

Niestety wielu Polaków daje się zwieść chwilowej poprawie samopoczucia i uważa, że skoro czują się dobrze, mogą prowadzić samochód. W takich sytuacjach, warto sięgnąć po domowy alkomat (można takie kupić w sklepach AGD lub w aptekach), zwłaszcza jeśli czeka nas długa podróż wymagająca od nas pełnej koncentracji.

Źródło: Sarota PR/ mk