Smartfon rozpozna, że jesteś pijany zanim sam się zorientujesz

02.09.2020 18:46
Smartfon rozpozna pijanego
fot. Shutterstock

Smartfon ma wiele zastosowań, ale o takiej funkcji nie słyszał chyba nikt. Naukowcy odkryli, że akcelerometry wbudowane w większość smartfonów mogą wykrywać stan upojenia ich użytkownika, a wszystko przez zmianę sposobu chodzenia.

Badacze, Brian Suffoletto ze Stanford University w Kalifornii, oraz jego współpracownicy z University of Pittsburgh w Pensylwanii wykorzystali akcelerometry wbudowane w większość smartfonów do wykrywania zmian w sposobie chodzenia, które występują, gdy ludzie są pijani.

Okazało się, że smartfon, analizując sposób chodzenia, a w zasadzie zmianę w sposobie chodzenia, może stwierdzić, czy jego użytkownik jest pijany, nawet jeśli on sam nie zdaje sobie z tego sprawy.

Wyniki tego niezwykłego badania opublikowano w ''Journal of Studies on Alcohol and Drugs''.

Sposób chodzenia zdradza stan upojenia

Naukowcy ze Stanford przeprowadzili badanie z udziałem 22 ochotników. Każdemu z nich podano alkoholowego drinka z taką zawartością wódki, by uzyskać stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 0,2 proc. 

Następnie przyczepiono smartfony do pleców biorących udział w eksperymencie ochotników. Przez kolejne 7 godzin ochotników co godzinę badano alkomatem, a następnie proszono o przejście 10 kroków w linii prostej, odwrócenie się i przejście 10 kroków wstecz.

W ponad 90 proc. przypadków naukowcy mogli wykorzystać zmiany w sposobie chodzenia danej osoby, mierzone przez akcelerometr smartfona, aby dokładnie przewidzieć, kiedy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,08 proc.

Poprzednie badania wykonywane przez ten sam zespół naukowców pokazały, że ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że za dużo wypili. Dlatego badacze mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże stworzyć system, który alarmowałby użytkownika, który mógł nie rozpoznać swojej nietrzeźwości i uniemożliwić mu na przykład prowadzenie samochodu, gdy jest pijany.

Następnym krokiem będzie ustalenie, czy możliwe jest osiągnięcie podobnej dokładności, gdy telefon jest umieszczony w różnych pozycjach, na przykład jest trzymany w dłoni lub w kieszeni.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl