Jak skutecznie rzucić palenie? Naukowcy mówią, że nagle!

Aleksandra Supryn
16.03.2016 11:24
Jak skutecznie rzucić palenie? Naukowcy mówią, że nagle!
fot. Skuteczny i prosty sposób na rzucenie palenia. Musisz rzucić nagle

Szacuje się, że w Polsce papierosy pali aż 25 proc. społeczeństwa. Pomimo że odsetek ten z roku na rok spada, to nadal znajdujemy się w czołówce palącej Europy. Jak więc szybko i skutecznie rzucić palenie?

British Heart Foundation sfinansowało badania dr Nicoli Lindson-Hawley z Uniwersytetu Oxforda, która chciała sprawdzić, jak łatwiej jest rzucić palenie.

Sposób na rzucenie palenia

Badanie objęło 700 uczestników, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza miała rzucać papierosy stopniowo (powoli ograniczając ilość palonych dziennie papierosów), druga z dnia na dzień.

Wszyscy badani mieli zapewnioną pomoc i wsparcie specjalistów oraz plastry z nikotyną.

Okazało się, że osoby z drugiej grupy, która rzuciła papierosy nagle, są znacznie bardziej wytrwałe w swoim postanowieniu. Ostateczny wynik pokazał, że po sześciu miesiącach w grupie odstawiającej palenie stopniowo w abstynencji wytrwało 15,5 proc. badanych, podczas gdy wśród osób nagle przerywających palenie – 22 proc. Wniosek jest więc prosty – jeśli chcesz rzucić palenie, zrób to nagle.

Naukowcy mówią również, że kluczem do sukcesu jest także poszukanie pomocy u profesjonalistów.

Bardzo ważne jest też wybranie dogodnej daty – jeśli wiesz, że szykuje się w Twoim życiu bardzo stresujący moment, lepiej chwilę poczekaj.

Pamiętaj również, że istotna jest konsekwencja. Nigdy nie wierz w to, że jeden papieros zapalony od czasu do czasu Ci nie zaszkodzi.

___

ZdrowoBardzo / AS