Zamknij

Jak palenie papierosów wpływa na nastolatki? Zaskakujące wyniki badań

Monika Piorun
15.03.2018 13:26
Jak na nastolatki wpływa palenie papierosów? Nowe wyniki badań
fot. Shutterstock

Halucynacje, urojenia i zaburzenia psychotyczne. To grozi młodzieży, która rozpoczęła palenie jeszcze w okresie nastoletnim. Naukowcy ostrzegają, że papierosy mogą mieć dużo większy wpływ na psychikę młodych ludzi, niż dotąd sądzono.

Ten sam scenariusz powtarza się od pokoleń. — Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły. Zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki. Chodnik zapluły, ludzi przepędziły... — śpiewały przed laty Elektryczne gitary. Okazuje się, że lider zespołu Kuba Sienkiewicz (z wykształcenia neurolog) miał rację, twierdząc w refrenie, że „Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy”. Sięganie po używki może nieźle namieszać nam w głowach. Potwierdziły to wyniki wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu Oulu w Finlandii, Uniwersytetu Cambridge oraz Uniwersytetu Queensland w Australii.

Badacze przez kilkanaście lat analizowali wpływ palenia papierosów przez ponad 6 tys. młodych ludzi urodzonych po 1986 roku w północnej części Finlandii. W latach 2001-2002, kiedy uczestnicy badania mieli po 15-16 lat, zaczęto gromadzić wszystkie informacje dotyczące sięgania przez nich po takie używki jak papierosy, narkotyki i alkohol. Ich stan zdrowia monitorowano aż do momentu, w którym przekroczyli 30. rok życia. Co się okazało?

Naukowcom udało się udowodnić, że u osób wypalających powyżej 10 papierosów dziennie aż trzykrotnie wzrasta ryzyko psychozy, halucynacji i urojeń. Zaburzenia psychotyczne grożą także osobom rozpoczynającym palenie papierosów przed 13. rokiem życia.

Zobacz także

Palenie papierosów przez młodych ludzi uszkadza ich psychikę

Prof. Jouko Miettunen z Uniwersytetu w Oulu tłumaczy, że nawet po uwzględnieniu takich czynników jak wcześniejsze epizody psychotyczne, picie alkoholu, stosowanie narkotyków, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy występowanie psychozy u innych członków rodziny wyniki badań (opublikowane na łamach „Acta Psychiatrica Scandinavia”) jednoznacznie wskazują na to, że:

Codzienne palenie papierosów przez nastolatki ma niezależny związek z ryzykiem wystąpienia psychozy w przyszłości.

Opierając się na tych założeniach, można ocenić, że prewencja palenia wśród młodzieży może wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne społeczeństwa.

Zobacz także

Wystarczy 5 razy zapalić marihuanę w wieku nastoletnim, by w kolejnych latach życia groziła nam... psychoza!

Ten sam zespół naukowców na łamach British Journal of Psychiatry potwierdził również związek z zażywaniem marihuany przez nastolatków a wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychotycznych w kolejnych latach ich życia. Ci, którzy sięgnęli po marihuanę w wieku nastoletnim co najmniej pięciokrotnie, byli bardziej narażeni na to, że już jako dorośli ludzie będą mieć psychozę.

Badacze tłumaczą, że organizm młodych ludzi nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego wpływ tego typu używek na psychikę może być dużo bardziej dotkliwy niż w przypadku starszych osób.

Trudny okres dojrzewania, w którym młodzież często się buntuje, paradoksalnie jest najgorszym momentem na to, by zacząć palić. Otumanieni papierosowym dymem lub oparami marihuany nastolatkowie, którzy i tak łatwo wpadają w klasyczny „dół” i skarżą się na „ból istnienia”, są w stanie zaszkodzić sobie używkami dużo bardziej niż dorośli.

Choć, jak śpiewał Kuba Sienkiewicz: „Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy”, to jednak w kontekście palących nastolatków i poświęconych im najnowszych wyników badań słowa słynnego refrenu stają się nieco bardziej wymowne...

Zobacz także

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

Zobacz także

źródło: Science Daily/Acta Psychiatrica Scandinavica/ British Journal of Psychiatry

________

zdrowie.radiozet.pl/π