Jak palenie papierosów wpływa na nastolatki? Zaskakujące wyniki badań

Monika Piorun
15.03.2018 13:26
Jak na nastolatki wpływa palenie papierosów? Nowe wyniki badań
Fot. Shutterstock

Halucynacje, urojenia i zaburzenia psychotyczne. To grozi młodzieży, która rozpoczęła palenie jeszcze w okresie nastoletnim. Naukowcy ostrzegają, że papierosy mogą mieć dużo większy wpływ na psychikę młodych ludzi, niż dotąd sądzono.

Ten sam scenariusz powtarza się od pokoleń. — Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły. Zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki. Chodnik zapluły, ludzi przepędziły... — śpiewały przed laty Elektryczne gitary. Okazuje się, że lider zespołu Kuba Sienkiewicz (z wykształcenia neurolog) miał rację, twierdząc w refrenie, że „Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy”. Sięganie po używki może nieźle namieszać nam w głowach. Potwierdziły to wyniki wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu Oulu w Finlandii, Uniwersytetu Cambridge oraz Uniwersytetu Queensland w Australii.

Badacze przez kilkanaście lat analizowali wpływ palenia papierosów przez ponad 6 tys. młodych ludzi urodzonych po 1986 roku w północnej części Finlandii. W latach 2001-2002, kiedy uczestnicy badania mieli po 15-16 lat, zaczęto gromadzić wszystkie informacje dotyczące sięgania przez nich po takie używki jak papierosy, narkotyki i alkohol. Ich stan zdrowia monitorowano aż do momentu, w którym przekroczyli 30. rok życia. Co się okazało?

Naukowcom udało się udowodnić, że u osób wypalających powyżej 10 papierosów dziennie aż trzykrotnie wzrasta ryzyko psychozy, halucynacji i urojeń. Zaburzenia psychotyczne grożą także osobom rozpoczynającym palenie papierosów przed 13. rokiem życia.

Palenie papierosów przez młodych ludzi uszkadza ich psychikę

Prof. Jouko Miettunen z Uniwersytetu w Oulu tłumaczy, że nawet po uwzględnieniu takich czynników jak wcześniejsze epizody psychotyczne, picie alkoholu, stosowanie narkotyków, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy występowanie psychozy u innych członków rodziny wyniki badań (opublikowane na łamach „Acta Psychiatrica Scandinavia”) jednoznacznie wskazują na to, że:

Codzienne palenie papierosów przez nastolatki ma niezależny związek z ryzykiem wystąpienia psychozy w przyszłości.

Opierając się na tych założeniach, można ocenić, że prewencja palenia wśród młodzieży może wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne społeczeństwa.

Wystarczy 5 razy zapalić marihuanę w wieku nastoletnim, by w kolejnych latach życia groziła nam... psychoza!

Ten sam zespół naukowców na łamach British Journal of Psychiatry potwierdził również związek z zażywaniem marihuany przez nastolatków a wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychotycznych w kolejnych latach ich życia. Ci, którzy sięgnęli po marihuanę w wieku nastoletnim co najmniej pięciokrotnie, byli bardziej narażeni na to, że już jako dorośli ludzie będą mieć psychozę.

Badacze tłumaczą, że organizm młodych ludzi nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego wpływ tego typu używek na psychikę może być dużo bardziej dotkliwy niż w przypadku starszych osób.

Trudny okres dojrzewania, w którym młodzież często się buntuje, paradoksalnie jest najgorszym momentem na to, by zacząć palić. Otumanieni papierosowym dymem lub oparami marihuany nastolatkowie, którzy i tak łatwo wpadają w klasyczny „dół” i skarżą się na „ból istnienia”, są w stanie zaszkodzić sobie używkami dużo bardziej niż dorośli.

Choć, jak śpiewał Kuba Sienkiewicz: „Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy”, to jednak w kontekście palących nastolatków i poświęconych im najnowszych wyników badań słowa słynnego refrenu stają się nieco bardziej wymowne...

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920

fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

źródło: Science Daily/Acta Psychiatrica Scandinavica/British Journal of Psychiatry

________

zdrowie.radiozet.pl/π