Ile osób naprawdę umiera z powodu palenia?

14.07.2015 12:18
Ile osób naprawdę umiera z powodu palenia?
fot. Palenie papierosów zabija rocznie 6 milionów ludzi na świecie

Palenie papierosów zabija rocznie 6 milionów ludzi na świecie. Takie alarmujące dane opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I ostrzegła: ta liczba będzie rosnąć!

W raporcie zatytułowanym "The Global Tobacco Epidemic 2015" WHO stwierdza, że najlepszą metodą na zmniejszenie liczby osób palących jest... podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe. I zachęca do tego rządy. Tłumaczy też, że zgromadzone w ten sposób pieniądze pozwolą na lepsze finansowanie leczenia nałogowców, ale też na wspieranie kampanii propagujących zerwanie z nałogiem. Rekomendacja: akcyza powinna stanowić 75 proc. ceny paczki papierosów.

- Podniesienie stawki akcyzowej na produkty tytoniowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie konsumpcji produktów, które zabijają, a także na generowanie znacznego przychodu - komentuje w raporcie dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

Ile osób umiera z powodu palenia papierosów?

WHO podaje, że na świecie co sześć sekund, w wyniku chorób związanych z paleniem, umiera jedna osoba. Daje to 6 milionów osób rocznie, ale organizacja przewiduje, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 8 milionów ludzi, jeśli nie zostaną podjęte konieczne kroki w celu opanowania - jak to ujmuje WHO - tytoniowej epidemii. 

Tytoń jest jednym z czterech głównych czynników ryzyka występowania chorób niezakaźnych, w tym głównie nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych i krążeniowych, chorób płuc i cukrzycy. W 2012 roku z powodu chorób tych zmarło 16 milionów ludzi poniżej 70. roku życia, przy czym ponad 80 proc. pochodziło z państw biednych lub o średnim dochodzie.

Źródło: PAP