Oceń
Niektóre osoby cierpią na nietolerancję alkoholu. Dowiedz się, jakie są jej objawy i czym się ona różni od alergii na alkohol.
- Czym są nietolerancja alkoholu i alergia na alkohol?
- Nietolerancja alkoholu: przyczyny
- Jak można rozpoznać nietolerancję alkoholu?
Alkohol jest szkodliwą substancją i nie istnieje żadna bezpieczna ilość alkoholu do picia – uważa Sandra Parker, terapeutka ds. uzależnień i dodaje, że niszczy on głównie mózg i wątrobę.
Spożywany w nadmiarze alkohol prowadzi do wielu dolegliwości oraz chorób, m.in. do marskości i niewydolności wątroby, raka piersi. Poza tym wpływa na zdolności motoryczne, pamięć, reakcje emocjonalne, zaburza ocenę sytuacji, obniża zdolność prowadzenia pojazdów, sprawia, że jesteśmy niestabilni emocjonalnie.
Niektóre osoby cierpią na nietolerancję alkoholu lub nawet mają alergię na alkohol. Czym się różnią te dwa stany?
Czym są nietolerancja alkoholu i alergia na alkohol?
Nietolerancja alkoholu jest genetycznym zaburzeniem metabolicznym, które sprawia, że organizm nie jest w stanie prawidłowo rozkładać tego napoju. W efekcie prawie od razu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:
- zaczerwienienie klatki piersiowej,
- zaczerwienienie szyi,
- zaczerwienienie twarzy,
- katar i zatkany nos,
- swędzenie skóry,
- niskie ciśnienie krwi,
- nudności i wymioty,
- biegunka.
Nie wiadomo, ile osób może cierpieć na nietolerancję alkoholu, ale niewielkie badanie z 2012, którego wyniki zostały opublikowane w "DA International", wykazało, że około 7,2 proc. z 4000 osób biorących w nim udział nie tolerowało wina i alkoholu.
Co ciekawe, podobne objawy mogą pojawić się w przypadku alergii na alkohol. Tyle tylko, że alergia bywa poważniejsza i nieleczona może zagrażać życiu. Objawy alergii na alkohol obejmują:
- wysypkę,
- swędzenie skóry,
- obrzęk,
- skurcze żołądka.
– Kluczowa różnica między nietolerancją a alergią w odniesieniu do alkoholu polega na nasileniu reakcji – wytłumaczyła Sandra Parker, terapeutka uzależnień, i dodała: – Jeśli masz nietolerancję, objawy będą nieprzyjemne, ale jeśli jesteś uczulony, spożywanie alkoholu może zagrażać życiu. Na szczęście alergia na alkohol jest rzadka i powinna być leczona w taki sam sposób, jak każda inna alergia. Zarówno w przypadku nietolerancji na alkohol, jak i alergii na alkohol trzeba unikać picia tego napoju.
Nietolerancja alkoholu: przyczyny
Nietolerancja alkoholu ma miejsce, gdy organizm nie ma odpowiednich enzymów do metabolizowania (rozkładania) toksyn w napoju alkoholowym. Jest to spowodowane cechami genetycznymi, które są powszechnie spotykane w populacji azjatyckiej. Czasami jednak nietolerancję alkoholu myli się alergią na składniki alkoholu, np. na zawarte w nim chemikalia, konserwanty czy zboża.
Jak można rozpoznać nietolerancję alkoholu?
– Jeśli zaczniesz czuć się źle po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu lub zauważysz, że twoja skóra na twarzy, klatki piersiowej czy szyi staje się czerwona, może to oznaczać nietolerancję alkoholu – tłumaczy terapeutka od uzależnień i dodaje: – Możesz zrobić test nietolerancji na alkohol (test płatkowy na etanol). Przeprowadza go zwykle lekarz alergolog.
Taki test określi, czy nietolerancja dotyczy samego etanolu, czy jednego ze składników napoju alkoholowego, takiego jak drożdże, winogrona lub chmiel. Jeśli okaże się, że przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest nietolerancja na składniki alkoholu, a nie na etanol, możesz od czasu do czasu wypić trochę tego napoju, ale bez tych składników (na przykład możesz nie tolerować piwa, ze względu na chmiel, ale możesz pić wino). Jeśli jednak nie tolerujesz etanolu, musisz unikać alkoholu.
Alkohol jest toksyną i z biegiem czasu nasze ciała stają się mniej zdolne do przetwarzania go, a nasza tolerancja spada, co prowadzi do cięższego i dłuższego kaca oraz zwiększonej wrażliwości na alkohol.
Na nietolerancję alkoholu nie ma lekarstwa. Jedynym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest unikanie go.
Źródło: LiveScience.com
Oceń artykuł