Zamknij

Leczenie alkoholizmu. Pomoże proste ćwiczenie na ekranie

Karolina Apiecionek
06.11.2020 15:17
Alkoholizm
fot. Shutterstock

Leczenie alkoholizmu to trudna sprawa. W odzyskaniu kontroli nad swoim umysłem pomóc może ćwiczenie komputerowe, opracowane przez australijskich naukowców.

Alkoholizm to podstępna choroba, która długo nie daje widocznych objawów i którą bardzo trudno się leczy. Ponad połowa pacjentów wraca do szpitala w ciągu dwóch tygodni od zakończenia odwyku. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash opracowali proste ćwiczenie, które zwiększa szanse na utrzymanie abstynencji.

Leczenie alkoholizmu - powrót do nałogu

Na poziomie świadomym wiemy, że alkohol szkodzi, a jego nadużywanie prowadzi do wielu chorób, w tym marskości wątroby i raka wątroby. Ale mimo tej wiedzy, sięgamy po niego na "autopilocie", przeważnie w podobnych sytuacjach lub o tej samej porze dnia.

Z biegiem czasu określone osoby, miejsca, zapachy zaczynają wyzwalać w nas głód alkoholowy, który musimy zaspokoić.

Zdaniem australijskich naukowców metoda znana w psychoterapii jako modyfikacja błędu poznawczego (z ang. Cognitive Bias Modification, CBM), może zwiększyć udział świadomości w kontrolowaniu nałogu. Pomóc ma proste ćwiczenie komputerowe.

Leczenie alkoholu - ćwiczenie komputerowe

Zespół uczonych z australijskiego Uniwersytetu Monash, kierowany przez prof. Victorię Manning, opracował ćwiczenie polegające na odsuwaniu na monitorze komputera obrazków kojarzących się z alkoholem i przyciąganiu do siebie zdrowej alternatywy na zaspokojenie pragnienia.

Choć ćwiczenie wygląda na dziecinnie proste, zdaniem twórców programu 4-10 minutowa sesja dziennie, codziennie, pozwala zapanować na "autopilotem" w rok.

Badanie kliniczne z próbą kontrolną objęło 300 pacjentów z czterech australijskich ośrodków odwykowych. Modyfikacja błędu poznawczego zwiększyła wskaźniki abstynencji o 17% w dwa tygodnie po wypisie w porównaniu z grupą kontrolną (63,7% vs. 46,8%).

"Trening jest prosty, bezpieczny, łatwy do wdrożenia i opłacalny. Uważamy, że powinien być rutynowo oferowany jako część szpitalnego leczenia odwykowego" - napisali autorzy w podsumowaniu. Wyniki opublikowano w JAMA Psychiatry.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: theconversation.com