Zamknij

Kołatanie serca po papierosie: czy to groźny objaw? WYJAŚNIAMY

14.06.2022 14:24
Kołatanie serca po papierosie: co oznacza
fot. Shutterstock

Choć papierosy na wiele osób działają pobudzająco, zdarza się, że mogą powodować nagłe zmęczenie, spadek nastroju, a nawet silny ból i kołatanie serca. Skąd biorą się takie dolegliwości i czy oznaczają, że z organizmem dzieje się coś złego?

  1. Kołatanie serca po zapaleniu papierosa. Czy oznacza chorobę?
  2. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wiadomo, że długotrwałe palenie papierosów ma negatywny wpływ na wszystkie narządy, w tym serce. Nałóg ten znacznie zwiększa ryzyko niewydolności serca, nawet u osób, którym już udało się rzucić palenie. Aż 20 procent zgonów z powodu chorób układu krążenia spowodowanych jest właśnie paleniem. Jeden papieros to kilka tysięcy związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Działają one szkodliwie nie tylko na samego palacza, ale i jego otoczenie. Liczne badania wskazują, że codzienne palenie może skracać życie nawet o kilkanaście lat. 

Papierosy zostawiają w organizmie ślad na długie lata – wyniszczają układ oddechowy, prowadzą do rozwoju nowotworów, powodują zaburzenia wzroku, problemy z płodnością. Wpływają też na wygląd skóry, która u palaczy przedwcześnie się starzeje. Choć dla większości nałogowych palaczy samo palenie wiąże się z przyjemnością i relaksem, u niektórych chwilę po wypaleniu papierosa mogą wystąpić dziwne, niepokojące dolegliwości, takie jak kołatanie serca, któremu towarzyszy ostry, kłujący ból. Jak to wyjaśnić?

Kołatanie serca po zapaleniu papierosa. Czy oznacza chorobę?

Pod wpływem nikotyny w organizmie zwiększa się ilość hormonów stresu (tzw. katecholamin). Wystarczy wypalić jednego papierosa, by poziom adrenaliny wzrósł o 150 procent. Prowadzi to też do wzrostu glukozy we krwi i przyspieszenia rytmu serca, co może być przez nas odczuwane jako kołatanie serca.  Palenie tytoniu podnosi również ciśnienie i zapotrzebowanie na tlen. Możemy mieć wrażenie duszenia się, braku wystarczającej ilości powietrza, co z kolei powoduje niepokój i jeszcze bardziej zwiększa poziom adrenaliny.  Choć u większości osób jeden papieros nie powoduje takich dolegliwości, każdy z nas inaczej reaguje na tego typu stymulant.

Nałogowi palacze przynajmniej kilka razy dziennie są narażeni na gwałtowne wyrzuty adrenaliny – to tak, jakby każdego dnia żyli w nieustannym, silnym stresie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kołatanie serca występujące sporadycznie (po wypaleniu papierosa, wypiciu mocnej kawy czy w stresującej sytuacji) bez innych dolegliwości nie jest powodem do paniki. Jednak jeżeli przyspieszony rytm serca występuje często i towarzyszą mu inne objawy (silne zmęczenie, pocenie się, przyspieszony oddech, bladość skóry, zawroty głowy, mocny ból w klatce piersiowej), należy zgłosić się do kardiologa. Regularne kołatanie serca może być symptomem poważnych chorób kardiologicznych, takich jak migotanie przedsionków, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy oraz niewydolność serca.

Może świadczyć również o anemii, niedoczynności tarczycy, zaburzeniach psychicznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gov.pl, sercunaratunek.pl, mp.pl