Zamknij

Poranna kawa i papieros. Tak działa kawa w połączeniu z nikotyną

19.08.2022
Aktualizacja: 19.08.2022 14:05

Wielu palaczy łączy pierwszego papierosa w ciągu dnia z filiżanką kawą. Okazuje się, że wcale nie musi to być tylko poranny nawyk. Naukowcy odkryli, że substancje zawarte w kawie mają specjalnie działanie na palaczy. I wcale nie chodzi o kofeinę.

Poranna kawa i papieros a głód nikotynowy
fot. Schutterstock

Dla niektórych palaczy pierwszy papieros w ciągu dnia musi łączyć się z kawą – inaczej nie czują pełnej satysfakcji. Prof. Rogera L. Papke, farmakologa z University of Florida College of Medicine, sytuacja ta zainspirowała do zadania pytania, dlaczego tak jest. – Wiele osób sięga po kawę rano ze względu na kofeinę. Ale czy kawa jakoś inaczej wpływa na palaczy? Chcieliśmy sprawdzić, czy w kawie są jakieś substancje, które w szczególny sposób wpływają na receptory nikotynowe w mózgu – wyjaśnia naukowiec.

Niezwykle czułe receptory nikotynowe

Ciekawość naukowców z Florydy okazała się niebezpodstawna. Odkryli bowiem, że związki chemiczne zawarte w palonych ziarnach kawy mogą pomóc złagodzić skutki porannego głodu nikotynowego. Badanie ukazało się w piśmie „Neuropharmacology”.

W badaniu opartym na komórkach naukowcy zidentyfikowali związki zawarte w kawie, które bezpośrednio wpływają na znajdujące się w mózgu receptory nikotynowe o wysokiej czułości. U palaczy receptory te są niezwykle czułe po całonocnym odstawieniu nikotyny.

Kawa łagodzi głód nikotynowy

Kofeina jest dla większości ludzi składnikiem kawy poprawiającym samopoczucie, ale palaczom daje ona inny rodzaj pobudzenia. – Wyniki nie zostały jeszcze przetestowane na ludziach, ale stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia, w jaki sposób kawa i papierosy wpływają na receptory nikotynowe w mózgu – mówi prof. Papke.

W ramach badania naukowcy zastosowali roztwór ciemno palonej kawy na komórki, które zastępują konkretny ludzki receptor nikotynowy odpowiedzialny za głód nikotynowy u palaczy. Zauważyli, że organiczny związek chemiczny zawarty w kawie naprawia jego nieprawidłowe działanie. Prof. Papke uważa, że jeden ze związków obecnych w zaparzonej kawie, znany jako n-MP, może pomóc w opanowaniu porannego głodu nikotynowego.

Papke powiedział, że do badań zainspirowało go to, że osoby uzależnione od nikotyny wiążą palenie tytoniu z poranną kawą i wieczornym piciem alkoholu. Podczas gdy wpływ alkoholu na receptory nikotynowe w mózgu został dokładnie zbadany, interakcji tych receptorów z kawą jeszcze dokładnie nie zbadano.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Neuroscience News / Science Direct