Zamknij

Nowe badania. Czy aromatyzowane e-papierosy są szkodliwe?

Aleksandra Supryn
17.12.2015 10:00

Po wprowadzeniu e-papierosów na polski rynek bardzo wiele osób zrezygnowało z tradycyjnych papierosów na rzecz tych elektronicznych. Wiele z nich myślało, że są one zdrowsze niż te, które palili do tej pory. Przekonanie to wynikało jednak jedynie z tego, że nie istniały badania, które by to potwierdzały. Dziś wiemy już o nich trochę więcej.

Jak substancje zapachowe z e-papierosów wpływają na zdrowie?

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić jak działają na nas e-papierosy z aromatyzowanymi wykładami nazywanymi liquidami. Okazało się, że związek chemiczny odpowiedzialny za ładny zapach dymu z urządzenia może być dla nas szkodliwy.

Sztuczne zapachy – czy są szkodliwe?

Zespół badaczy pod przewodnictwem profesora Josepha Allena oparł swój eksperyment na oświadczeniu wydanym przez amerykańską organizację ds. BHP – OSHA (Occupational Safety and Health Administration). Przed laty OSHA odkryło, że wdychanie związku chemicznego –  diacetylu, który znajduje się w sztucznych aromatach może źle wpływać na nasze zdrowie. Dowiedziono wtedy, że pracownicy, którzy wdychali zapach sztucznego masła, używanego podczas produkcji popcornu, są bardziej narażeni na zarostowe zapalenie oskrzelików (potocznie nazywane płucami popcornowymi).

Czy aromatyzowane e-papierosy są niebezpieczne?

Uczeni z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić czy związek ten znajduje się również w produktach najpopularniejszych marek e-papierosów i liquidów. Co więcej, poszerzyli swoje badania i oprócz di acetylu szukali również acetoniny oraz 2,3-pentanedionu – dwóch innych substancji podejrzewanych o wywoływania chorób płuc.

51 różnych urządzeń umieszczono w specjalnie przygotowanych komorach, które „zaciągały” się dymem z e-papierosów. Następnie badano skład powietrza znajdującego się w komorach.

Okazało się, że 47 z 51 e-papierosów zawierało co najmniej jedną ze szkodliwych substancji. Diacetyl znaleziono w 39, acetoninę w 46, a 2,3-pentanedion w 23.

Czy e-papierosy są gorsze niż zwykłe papierosy?

Nie można powiedzieć, żeby e-papierosy były mniej lub bardziej szkodliwe niż zwykłe papierosy analogowe. Co więcej, nie można stwierdzić również jakie są skutki długoterminowego palenia ich, ponieważ pojawiły się na rynku całkiem niedawno.

Ich zaletą jest jednak to, że nie zachodzi w nich proces spalania tytoniu, a więc nie wdychamy takich substancji smolistych, jak arsen czy cyjanek. Nikotyna znajdująca się w nich to nikotyna w czystej postaci. Nie oznacza to jednak, że są one zdrowe. Naukowcy cały czas badają e-papierosy, więc co jakiś czas poznajemy nowe fakty.

Jedyną gwarancją zdrowia jest oczywiście całkowite zrezygnowanie z używania nikotyny – zarówno tej znajdującej jest w tradycyjnych papierosach, jak i w e-papierosach. 

___

ZdrowoBardzo / MedicalXpress / AS