Implant mózgowy dla uzależnionych od narkotyków. Pionierska operacja na 33-latku

13.11.2019
Aktualizacja: 13.11.2019 14:41
Leczenie uzależnienia od narkotyków
fot. Shutterstock

Implant wszczepiony 33-letniemu Gerodowi Buckhalterowi, który od lat zmaga się z uzależnieniem od opioidów, daje duże nadzieje na leczenie trudnych przypadków. Implant mózgowy ma pomóc w pozbyciu się uzależnienia od narkotyków.

Nowy pomysł na leczenie uzależnienia od narkotyków

Operacja, która trwała 7 godzin, polegała na wszczepieniu elektrod do mózgu w tzw. ośrodku nagrody, przeprowadzili go naukowcy i lekarze z Uniwersytetu z Wirginii Zachodniej. To pierwszy w tym kraju przypadek wykorzystania głębokiej stymulacji mózgu u pacjenta cierpiącego na uzależnienie.

W trakcie operacji lekarze wprowadzili do układu nagrody pacjenta elektrody połączone ze stymulatorem na baterie. Przewód łączący stymulator i elektrody znajduje się pod skórą szyi pacjenta, a bateria (generator impulsów) jest umieszczona w okolicy obojczyka lub klatki piersiowej. Lekarze ustawili wstępne parametry stymulatora podczas zabiegu, ale można je modyfikować w zależności od potrzeby i dostosować do aktywności mózgu, którego monitoring odbywa się zdalnie.

Przeczytaj: Prosty sposób na uzależnienia? Spray do nosa z oksytocyną

Leczenie uzależnienia implantami

Według doktora Ali Rezai, który przeprowadził operację, wszczepienie stymulatora do mózgu to ostateczność, powinno się decydować na ten zabieg, dopiero kiedy inne terapie zawodzą i organizm nie jest sam w stanie się pozbyć uzależnienia. Podobne implanty nie są niczym nowym w medycynie. Dotychczas stosowano je w leczeniu choroby Parkinsona, przy lekoopornej padaczce, a także u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz niekiedy u osób z ciężką depresją.

Buckhalter uzależnił się od leków zawierających opioidy w wieku 15 lat. Po kontuzji podczas meczu piłkarskiego wstrzyknięto mu uśmierzający ból lek o nazwie Percocet, zawierający acetaminofen i silnie uzależniający oksykodon. Producent Percocetu, koncern Purdue Pharma, oskarżany jest o bagatelizowanie zagrożenia związanego z oksykodonem, a także o prowadzenie agresywnej kampanii marketingowej, wykorzystującej lekarzy do promowania tego niebezpiecznego dla pacjentów leku.

33-latek przez lata usiłował wyleczyć się z uzależniania od Percocet, ale bez rezultatu, mimo że stosował wszystkie możliwe i dostępne terapie. Najdłuższy okres, jaki wytrzymał bez leku, to cztery miesiące.

Diagnozowanie uzależnienia od narkotyków 

Aby rozpoznać uzależnienie u danej osoby, konieczne jest stwierdzenie, że minimum trzy spośród poniższych kryteriów zostały spełnione w okresie jednego miesiąca w ciągu ostatniego roku od badania.

Wg obowiązującej w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń (ICD-10) wyróżnia się sześć kryteriów diagnostycznych uzależnienia:

  1. trudna do opanowania potrzeba zażywania lub kontaktu z przedmiotem uzależnienia – tzw. głód;
  2. upośledzenie kontroli nad ilością, czasem lub intensywnością zażywania – tzw. utrata kontroli;
  3. zmiana tolerancji (zapotrzebowania) na daną substancję lub aktywność;
  4. objawy odstawienia – tzw. zespół abstynencyjny;
  5. kontynuowanie zażywania substancji lub danej czynności mimo świadomości szkód, jakie ona przynosi;
  6. zaniedbywanie innych źródeł gratyfikacji, np. zainteresowań, pracy, kontaktów towarzyskich; zobojętnienie.

Źródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj: Jak zmienia się twarz narkomana przez lata?