Hasan – bardzo niebezpieczny dopalacz. Jak działa na organizm?

04.03.2020
Aktualizacja: 04.03.2020 15:00
Hasan – bardzo niebezpieczny dopalacz. Jak działa na organizm?
fot. Shutterstock

Wygląda jak psia kupa i prowadzi do silnego odurzenia. HASAN. Dopalacz, syntetyczny haszysz, którego stosowanie może mieć groźne dla zdrowia, a nawet dla życia, skutki. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał oficjalne ostrzeżenie przed stosowaniem tego dopalacza. Jakie wywołuje objawy?

Hasan to syntetyczna wersją haszyszu (inne nazwy sztuczny haszysz, fake hash) i występuje w postaci plastycznej masy do palenia. Najczęściej jest ona w kolorze brązowym, żółtym lub czarnym (stąd porównanie do psiej kupy). Sprzedawany jest w przezroczystych woreczkach strunowych bez etykiety. Produkt ten po raz pierwszy pojawił się w Łodzi.

Według informacji podanych przez GIS, w dotychczas zabezpieczonych przez policję produktach wykryto syntetyczny kannabinoid 4F-MDMB-BINACA, który już w bardzo niskim stężeniu oddziałuje na receptory kannabinoidowe i jest silniejszy od THC, psychoaktywnego składnika marihuany.

hasan sztuczny haszysz fake hash

Źródło: GIS

Hasan – jak działa ten dopalacz?

Dopalacz o nazwie Hasan bardzo silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, silnie odurza. Osoby stosujące ten środek, początkowo na krótko tracą przytomność, a następnie stają się pobudzone, agresywne, niezwykle silne lub apatyczne. Mogą mieć halucynacje, psychozy, stany lękowe, czuć się zagubione. Stosowanie tego dopalacza może prowadzić do zatrucia organizmu (mogą pojawić się oprócz problemów neurologicznych również problemy gastryczne). Organizm może zareagować również przyspieszoną akcją serca czy ostrą niewydolnością nerek. Specjaliści ostrzegają, że stosowanie tego narkotyku może prowadzić do silnego uzależnienia lub chorób psychicznych (np. schizofrenii). Może również prowadzić do śmierci.

Dopalacz Hasan – jak postępować z osobą pod jego wpływem?

Co robić, jeśli podejrzewamy, że osoba, z którą przebywamy, jest pod wpływem tego narkotyku? Jeśli taka osoba jest przytomna, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wezwać karetkę. Osoby pod wpływem tego dopalacza mogą być agresywne i niebezpieczne dla otoczenia. Jeśli jednak taka osoba jest nieprzytomna i grozi jej niebezpieczeństwo (np. nie oddycha, nie można wyczuć pulsu), należy przystąpić do pierwszej pomocy – resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pod warunkiem, że nie wiąże się to z ryzykiem dla żadnej ze stron.

Źródło: GIS