Etazen: nowy dopalacz 60 razy mocniejszy niż morfina

15.07.2020 17:40
GIS ostrzega przed nowym dopalaczem
fot. Shutterstock

Uwaga, w Polsce pojawił się niezwykle groźny dopalacz. GIS ostrzega, że substancja ta jest 60 razy mocniejsza niż morfina, a jej stosowanie może skończyć się tragicznie. Jak działa etazen? Jakie objawy wywołuje?

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nowym, niezwykle niebezpiecznym dopalaczem o nazwie etazen.

Dopalacz etazen należy do grupy opioidów, jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Według danych GIS dopalacz ten był oferowany na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Etazen

Dopalacz etazen: objawy po zażyciu

Objawy po zażyciu etazenu są takie, jak po zażyciu innych substancji z grupy opioidów. Osoba po zażyciu tego dopalacza ma zaburzenia świadomości, jest splątana i podsypiająca, ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.. Stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice, bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze.

Dopalacz etazen: pierwsza pomoc po zażyciu

Osobie, która zażyła taką substancję należy udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Co robić?

  • zapewnij drożność dróg oddechowych i ułóż w pozycji bezpiecznej,
  • wezwij pomoc Ratownictwa Medycznego (tel. 112).

Ratownik poda specyficzną odtrutkę (naloksonu), a następnie osoba, która zażyła narkotyk zostanie przewieziona do najbliższego szpitala.

Źródło: GIS