E-papierosy zaburzają równowagę flory bakteryjnej jamy ustnej

28.05.2020
Aktualizacja: 28.05.2020 13:51
E-papierosy zaburzają równowagę bakteryjną w jamie ustnej
fot. Shutterstock

E-papierosy, traktowane przez młodych ludzi jako niegroźne inhalatory, zaburzają równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej, tworząc warunki do rozwoju groźnych chorób - ostrzegają naukowcy.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Ohio, pod wodzą prof. Purnimy Kumar, przeanalizował wpływ e-papierosów na stan jamy ustnej wapujących. Badacze pobrali próbki płytki nazębnej spod dziąseł od 123 osób, które nie wykazały aktualnych objawów choroby jamy ustnej: 25 palaczy, 25 niepalących, 20 użytkowników e-papierosów, 25 byłych palaczy używających e-papierosów i 28 osób palących papierosy i wapujących.

Zaledwie po czterech miesiącach użytkowania e-papierosów skład bakteryjny jamy ustnej zmieniał się diametralnie i wywoływał stan podobny do zapalenia przyzębia - groźnego schorzenia, które nieleczone może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

U użytkowników e-papierosów kolonie bakterii normalnie traktowane przez organizm jak naturalny mikrobiom, zamaskowane śluzem, postrzegane były jak groźne patogeny, co stawiało układ odporności w stan podwyższonej gotowości.

Szkodliwe działanie e-papierosów na jamę ustną zaobserwowano zarówno w przypadku płynów z nikotyną, jak i bez. Co ważne, u osób, które jednocześnie paliły papierosy i wapowały, przeważał profil związany z wapowaniem.

- Wapowanie jest dużym atakiem na środowisko jamy ustnej, a zmiana następuje dramatycznie i w krótkim czasie - powiedziała Purnima Kumar, profesor periodontologii na Ohio State University i starszy autor badania.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

Źródło: medicalxpress.com