E-papierosy z… lekiem na potencję?

12.12.2018 15:22
E-papierosy mogą wchodzić w reakcje z lekami
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega: składniki zawarte w liquidach do elektronicznych papierosów mogą wchodzić w interakcje z lekami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Badania wykazują, że u ludzi, którzy przechodzą z palenia tytoniu na elektroniczne papierosy, poziom najważniejszych szkodliwych substancji w organizmie spada. Niemniej wciąż istnieją obawy dotyczące długofalowych skutków używania e-papierosów. FDA właśnie wydała kolejne ostrzeżenie.

Składniki leku na potencję w e-papierosach

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zidentyfikowała w liquidach do e-papierosów dwie substancje o potencjalnie szkodliwym działaniu. Dwa produkty popularnej na rynku amerykańskim marki HelloCig zawierają tadalafil i sildenafil – związki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji.

„Te dopuszczone do sprzedaży leki na receptę nie zostały zatwierdzone do używania w liquidach, a zatem są sprzedawane nielegalnie” – alarmuje FDA.

Agencja twierdzi, że przez niewłaściwe oznaczenie liquidów firma nie zapewniła odpowiednich ostrzeżeń, szczególnie dla osób z zaburzeniami erekcji, nadciśnieniem, cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu czy chorobami serca.

E-papierosy: interakcje z lekami

Tadalafil i sildenafil mogą wchodzić w interakcje z organicznymi azotanami, takimi jak nitrogliceryna, znajdującymi się w niektórych lekach na receptę. Skutkiem takiego połączenia może być obniżenie ciśnienia krwi do niebezpiecznego poziomu.

Chociaż dotychczas agencja nie odnotowała zgłoszeń dotyczących niepożądanych skutków stosowania liquidów, apeluje do konsumentów o zaprzestanie korzystania z wymienionych produktów. Natomiast każdy, kto zaobserwuje u siebie złe samopoczucie, powinien wysłać zgłoszenie do programu FDA Adverse Event Reporting, powołanego w celu monitorowania skutków ubocznych stosowania leków i produktów leczniczych.

Na opakowaniach liquidów HelloCig pojawiła się reklama leku na potencję, a na Twitterze i Tumbir opublikowano częściowo rozebraną parę z podpisem: WOOOOW, wypróbowałeś nasz E-Cialis? To niesamowite LOL.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: edition.cnn.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka