Zamknij

E-papierosy wywołują stany zapalne narządów. Dla kogo są najgroźniejsze?

20.04.2022
Aktualizacja: 20.04.2022 12:00

Regularne palenie e-papierosów może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, również u młodych osób. Jakie narządy są najbardziej narażone na szkodliwe działanie produktu?

Jak e-papierosy szkodzą zdrowiu? Nowe badanie
fot. Shutterstock

E-papierosy są bardzo popularne, głównie wśród młodzieży. Według badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, w Polsce takich urządzeń używa już co czwarty nastolatek. Ponad 70 proc. amatorów e-papierosów w wieku poniżej 20 lat, w Polsce pali regularnie.

Niektórzy uważają, że e-papierosy są zdrowszą alternatywą tradycyjnych papierosów. Niestety, nie jest to prawdą. E-papierosy również szkodzą zdrowiu, a to, jak dokładnie wpływają na organizm, cały czas stanowi przedmiot badań naukowych. Najnowsze ustalenia naukowców nie są jednak optymistyczne. Potwierdzono, że elektroniczne papierosy przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych mózgu, serca, płuc i okrężnicy. Mogą też zmieniać reakcje tych narządów na infekcje, także zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Naukowcy ostrzegają przed groźnymi skutkami palenia

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California San Diego w USA, regularne korzystanie z e-papierosów wpływa na reakcje zapalne najważniejszych narządów.

Autorzy najnowszego badania skoncentrowali się na nikotynowych wyrobach znanej firmy JUUL o popularnych smakach mięty oraz mango. Działaniu wydzielanych przez nie aerozoli przez trzy miesiące poddawali młode dorosłe myszy, poszukując przy tym oznak zapalenia w różnych częściach ich organizmów. Najsilniejsze powikłania zauważyli w mózgu, gdzie wykryli podwyższony poziom różnych markerów stanu zapalnego. W ośrodku odpowiedzialnym za motywację i tzw. przetwarzanie nagrody jądrze półleżącym wykryli także zmiany w ekspresji związanych z zapaleniami genów.

Stany zapalne w tej części mózgu mogą wywoływać lęki i stany depresyjne, co dodatkowo wspiera nałóg palenia.  Podwyższona aktywność prozapalnych genów pojawiła się także w okrężnicy, szczególnie po miesiącu działania. Również w płucach związane z zapaleniami geny były bardziej aktywne. W sercu nastąpił skutek przeciwny – poziom markerów stanu zapalnego zmalał. Może to jednak oznaczać większą podatność serca na infekcję.

Wielu użytkowników e-papierosów to młodzi ludzie, których mózgu dopiero się rozwijają. Nie wiadomo, jak długofalowe zmiany może wywołać regularne palenie.

Reakcje narządów zależą od smaku e-papierosa papierosa

Nowe badanie wykazało, że reakcje różnych organów zależą od smaku e-papierosa. Na przykład serca myszy wdychających aerozol miętowy były wrażliwsze na efekty bakteryjnego zapalenia płuc.

– Pokazuje to, że także chemikalia związane ze smakiem powodują patologiczne zmiany. Jeśli ktoś często używa miętowych e-papierosów JUUL i zakazi się COVID-19, możliwe, że jego organizm zareaguje na infekcję inaczej – mówi prof. Crotty Alexander, autorka badania

Naukowcy podkreślają, że każde zaburzenie równowagi immunologicznej może powodować długotrwałe skutki uboczne.

– Widać wyraźnie, że każde urządzenie typu e-papieros oraz każdy smak muszą zostać przebadane, aby określić ich wpływ na zdrowie – zaznaczają specjaliści.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Marek Matacz