Zamknij

Palacze w szpitalach będą mogli palić e-papierosy? Nowy pomysł na walkę z nałogiem

Monika Piorun
03.07.2018 15:24
Palacze w szpitalach będą mogli palić e-papierosy? Nowy pomysł na walkę z nałogiem
fot. Shutterstock

Brytyjczycy rozważają wprowadzenie możliwości korzystania z elektronicznych papierosów podczas pobytu w szpitalu. Vaping jest już dozwolony w brytyjskich więzieniach. Wcześniej, po wprowadzeniu zakazu palenia, doszło do masowych zamieszek w zakładach karnych w całym kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości ostatecznie zezwoliło na e-papierosy w celach. Podobne rozwiązanie może być zastosowane również wobec palaczy w szpitalach.

Podczas konferencji „Innowacje w medycynie” w Londynie ogłoszono raport Royal College of Physicians, który wzywa do umożliwienia korzystania z elektronicznych papierosów nałogowym palaczom przebywającym w brytyjskich szpitalach. Taka opcja ma nie tylko przynieść im ulgę podczas leczenia, ale także może pomóc w walce z uzależnieniem od nikotyny – a na dodatek zmniejszyć koszty leczenia chorób, które są następstwem nałogu nikotynowego (Brytyjczycy wydają na ten cel aż 1 mld funtów rocznie).

E-papierosy pomogą w walce z nałogiem palaczom w brytyjskich szpitalach?

Obecne zasady obowiązujące w brytyjskiej służbie zdrowia nie przewidują oferowania nałogowym palaczom żadnych opcji terapeutycznych, dzięki którym mogliby przestać palić. Eksperci uważają, że personel medyczny powinien przejść specjalne szkolenia z pomagania uzależnionym od nikotyny pacjentom w wychodzeniu z nałogu. Każdego roku brytyjskie szpitale przyjmują bowiem około miliona palaczy, którzy stanowią aż jedną czwartą wszystkich leczonych osób. E-papierosy mogłyby być dla nich pierwszym krokiem w walce z nałogiem – a tym samym zwiększałyby ich szanse na to, by wreszcie przestać palić. Dla całego systemu stanowiłoby to zaś dodatkową oszczędność środków na leczenie następstw palenia uważanych za jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności w Wielkiej Brytanii. 

Legalny vaping w brytyjskich więzieniach po zamieszkach z powodu zakazu palenia

Ogłoszony w ubiegłym roku zakaz palenia w brytyjskich zakładach karnych doprowadził do masowych zamieszek w całym kraju. Sytuacja była tak poważna, że Ministerstwo Sprawiedliwości musiało zdecydować się na umożliwienie osadzonym korzystania z elektronicznych papierosów. Pilotażowy program, który początkowo był testowany tylko w walijskich więzieniach, okazał się na tyle skuteczny, że ostatecznie zezwolono na vapig wszystkim więźniom (według statystyk 80 proc. osadzonych stanowią palacze). Obecnie co tydzień w brytyjskich więzieniach sprzedaje się aż 65 tys. e-papierosów. Teraz podobne rozwiązanie rozważane jest również wobec uzależnionych od nikotyny pacjentów w brytyjskich szpitalach.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem e-papierosy mogą pomóc uzależnionym od nikotyny pacjentom w walce z nałogiem?

Liczba głosów:

Zobacz także

Czy jesteś uzależniony od papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: The Royal College of Physicians of London/ Health Business

________

zdrowie.radiozet.pl/π