Zamknij

Najskuteczniejsza metoda na rzucenia palenia. Wyniki badań klinicznych

31.01.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 07:08
E-papierosy są najskuteczniejszą metodą rzucania palenia
fot. Shutterstock

Niemal dwukrotnie większe szanse na rzucenie palenia mają osoby posiłkujące się e-papierosami od użytkowników nikotynowych terapii zastępczych, takich jak pastylki, gumy czy plastry. Są wyniki badań klinicznych.

Choć naukowcy od lat przekonują, że e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla klasycznych papierosów, a palacze donoszą, że dzięki elektronicznym papierosom rzucają palenie, lekarze wciąż niechętnie zalecają ich stosowanie. Teraz może się to zmienić.

Jak rzucić palenie?

Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie przeprowadzili pierwsze badania kliniczne na temat skuteczności e-papierosów jako metody wspomagającej rzucanie palenia.

Analiza zachowań 900 palaczy po roku terapii połączonej z terapią behawioralną wykazała, że niemal dwa razy więcej osób jest w stanie rzucić palenie, korzystając z elektronicznych papierosów od osób, które stosują nikotynową terapię zastępczą.

W grupie osób z e-papierosami sukces osiągnęło 18 proc. badanych, podczas gdy w grupie osób stosujących inne preparaty, takie jak pastylki do ssania, gumy, plastry, inhalatory oraz różne kombinacje tych produktów, palenie rzuciło 9,9 proc. badanych.

Wszystkie produkty zostały opisane przez palaczy jako mniej satysfakcjonujące niż klasyczne papierosy, ale e-papierosy osiągnęły wyższe noty i zostały ocenione jako bardziej użyteczne niż leczenie nikotynową terapią zastępczą.

Badania opublikowano w prestiżowym czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine”.

Warto wiedzieć

Pierwsze badania kliniczne na temat skuteczności e-papierosów: 18 proc. badanych osiągnęło sukces, podczas gdy w grupie osób stosujących inne preparaty, takie jak pastylki do ssania, gumy, plastry, inhalatory oraz różne kombinacje tych produktów, palenie rzuciło 9,9 proc. badanych.

Palacze tytoniu w Polsce

Z raportu Kantar Public dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego przygotowanego na podstawie ogólnopolskiego badania ankietowego przeprowadzonego w 2017 roku wynika, że do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się niemal jedna czwarta Polaków.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem palenie próbował rzucić co czwarty badany, ale bezskutecznie. Ponad połowa Polaków nie wierzyła, że e-papierosy mogą pomóc rzucić palenie, a tylko 2 proc. badanych było przekonanych, że to skuteczna metoda.

E-papierosy – badania kliniczne

Naukowcy tłumaczą, że powodem, dla którego e-papierosy okazały się skuteczniejsze od innych produktów, może być fakt, że pozwalają one na lepsze dostosowanie dawki nikotyny do indywidualnych potrzeb. Co więcej, zapewniają niektóre behawioralne aspekty palenia papierosów.

Koordynator badania prof. Peter Hajek z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie podkreśla, że jest to pierwsze badanie kliniczne, która przetestowało skuteczność nowoczesnych e-papierosów.

– Mimo że duża liczba palaczy zgłasza, że z pomocą e-papierosów rzucili palenie, pracownicy służby zdrowia niechętnie zalecają ich stosowanie ze względu na brak wyraźnych dowodów z randomizowanych badań klinicznych. Teraz powinno to się zmienić – skomentował naukowiec.

Warto podkreślić, że badania naukowców z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie zostały sfinansowane przez National Institute for Health Research, wspierany przez Cancer Research UK.

– Lekarze powinni z otwartymi ramionami witać palaczy, którzy chcą rzucić palenie za pomocą e-papierosa – potwierdził Martin Dockrell, kierownik ds. kontroli wyrobów tytoniowych z Public Health England.

Źródło: medicalxpress.com, gis.gov.pl