Zamknij

Dlaczego e-papierosy wybuchają?

08.02.2019 12:14
Dlaczego e-papierosy wybuchają?
fot. Shutterstock

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o wybuchu e-papierosów. W wyniku tych wydarzeń wiele osób zostaje poparzonych, niektóre umierają wskutek odniesionych ran. Przeczytaj, dlaczego te urządzenia wybuchają i jak temu zapobiec.

Według raportu amerykańskiego urzędu National Fire Data Centre, który zbiera informacje na temat przyczyn pożarów i oparzeń, w okresie styczeń 2009 – styczeń 2017 odnotowano 195 przypadków wybuchów e-papierosów. Zdaniem naukowców z University of North Texas Health Science Center są to bardzo zaniżone dane. Ze zgromadzonych przez nich informacji wynika, że eksplozji e-papierosów w latach 2015-2017 było ponad 2 tysiące.

Cześć z nich doprowadziła kilka osób do śmierci. Tak było chociażby w przypadku Teksańczyka Wiliama Browna, który zmarł w styczniu tego roku w wyniku obrażeń po wybuchu tego typu urządzenia.  

E-papierosy – jakie są przyczyny wybuchów?

Jak wynika z danych National Fire Data Centre, najczęściej te elektryczne urządzenia wybuchały podczas zaciągania się lub w kieszeniach ich właścicieli. Zdaniem naukowców głównym winowajcą tych wydarzeń jest zwykle umieszczona w elektronicznych papierosach bateria litowo-jonowa. To najbardziej niebezpieczny element e-papierosów. Nagłe podgrzanie baterii lub jakieś odkształcenie mechaniczne może doprowadzić do spontanicznej eksplozji.

Czasem do eksplozji dochodzi z powodu wad konstrukcyjnych – dość częstych w podróbkach. Nie mają one gwarancji producenta, nie przeszły też wymaganych badań jakości (to dlatego są tańsze od oryginałów).

Poza tym wiele osób modyfikuje swoje e-papierosy, dodając tzw. drippery, dzięki którym pojawiają się wielkie kłęby dymu. Niestety wskutek nieodpowiedniego łączenia tych elementów może dojść do zwarcia i w konsekwencji do wybuchu urządzenia.  

Jak postępować z e-papierosem, by zminimalizować ryzyko wybuchu?

1. Unikaj kupowania e-papierosów niewiadomego pochodzenia, a także nie modyfikuj ich na własną rękę.
2. Do ładowania baterii w e-papierosach używaj oryginalnej ładowarki, dostosowanej do potrzeb tego typu produktów i odłączaj ją zaraz po naładowaniu.
3. Jeśli bateria/ akumulator e-papierosa nagrzeje się lub zostanie uszkodzona, natychmiast usuń ją z urządzenia.
4. Nie noś e-papierosa w kieszeni blisko ciała ani nie zostawiaj go w miejscach, gdzie mógłby się szybko nagrzać.

Warto wiedzieć

Dlaczego baterie litowo-jonowe wybuchają?

Lit jest o wiele lżejszy i znacznie mniej toksyczny niż kadm czy ołów, które były kiedyś powszechnie stosowane w akumulatorach. Ze względu na te swoje właściwości o wiele chętniej jest stosowany w produkcji akumulatorów (baterii) stosowanych w telefonach i innych urządzeniach przenośnych (np. e-papierosach). Baterie litowo-jonowe mają dużą pojemność przy niewielkiej wadze i rozmiarze, a to oznacza większe ilości ciepła w małym ogniwie. To bardzo utrudnia kontrolowanie temperatury takiej baterii. Nagłe podgrzanie ogniwa czy nadmierne odkształcenie mechaniczne może doprowadzić do spontanicznej eksplozji takiego akumulatora.