Córka pyta, czy jest ładna. Psycholog radzi, jak odpowiadać na to pytanie dziecka

19.02.2020
Aktualizacja: 19.02.2020 13:43
Czy jestem ładna? Jak na to pytanie odpowiadać córce?
fot. Shutterstock

5-latka staje przed lustrem i pyta swojej mamy: „Czy jestem ładna?”. Mama jest zaskoczenie i nie wie, co odpowiedzieć. Ten problem występuje powraca, w późniejszym, nastoletnim wieku córki. Jak reagować, by nie wpłynęło to w sposób destrukcyjny? Psycholożka dr Renee Engeln apeluje do rodziców, aby chronili swoje córki od uzależnienia od ideału piękna. To szczególnie ważne w erze idealnych zdjęć Instagrama.

Instagram negatywnie wpływa na postrzeganie własnego ciała

W reklamach, gazetach, internecie przeważają zdjęcia pięknych kobiet – modelek, aktorek, instruktorek fitness, blogerek. Często granica piękna jest w nich przekroczona. Widzimy wystylizowane, idealne ciała, twarze, bez skaz, zmarszczek i fałdek. To wszystko odbiega od rzeczywistego obrazu. Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że jest to retusz, nałożony filtr lub zabieg chirurgiczny, nadal chcemy osiągnąć taki „ideał”.

Jak uchronić siebie i córki przed porównywaniem, uzależnieniem od bycia piękną czy narcystycznym przekonaniu o sobie? Jedna z ważniejszych zasad to ograniczenie styczności z takimi przekazami. Oczywiście w erze cyfryzacji to niezwykle trudne, ale możliwe. Przekonuje psycholożka dr Renee Engeln

„Najlepiej ograniczać styczność z takimi obrazami, na tyle, na ile jest to możliwe” - pisze w książce „Obsesja piękna” Renee. „Piękno zawsze będzie mieć istotne znaczenie dla ludzkiego umysłu – nie musi jednak być aż tak istotne jak obecnie” – dodaje.

Jeśli twoja córka jest starsza i korzysta z Facebooka czy Twittera, zachęć ją, by nie śledziła modelek, aktorek czy celebrytek, które zamieszczają na swoich profilach zdjęcia po obróbce cyfrowej.

Jeśli publikuje swoje zdjęcia, zwracaj jej uwagę na to, by wrzucała raczej takie, które oddają, jaka naprawdę jest. Pokazują jej osobowość, zainteresowania. Warto wykształcić inne poczucie piękne, nie tylko to, które zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny.

Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli ty i twoja córka dużą uwagę przywiązuje do wyglądu, obie nie potraficie wyjść z domu, nie spoglądając w lustro, na zdjęciach chwalicie tylko i wyłącznie wygląd osoby, może to przerodzić się w obsesje. A obsesja na punkcie piękna jest niebezpieczna, bo prowadzi do spadku samopoczucia, obniżenia własnej wartości, depresji, w skrajnych przypadkach do samobójstwa.

Jak nasz mózg reaguje na zdjęcia po retuszu?

Nie jesteśmy w stanie wyłączyć tej części mózgu, która wyczula nas na ludzką urodę, można ją jednak wyciszyć, np. poprzez ograniczenie oglądania tego rodzaju zdjęć, zmienienie też przekonań o cielesności. Pomyśl o tym, że uprawiasz sport, by poczuć się lepiej, a nie po to, by schudnąć.  

Doktor Engeln apeluje przede wszystkim do kobiet, bo to one są głównymi ofiarami „propagandy piękna”. „”Za każdym razem, kiedy mówimy naszym córkom, że są piękne, dajemy im przekaz: „uroda ma znaczenie”” – podkreśla.

Mówimy im, że uroda jest ważniejsza niż mnóstwo innych rzeczy, jakie mogą robić w życiu. Lepiej więc wzmacniać w nich inne wartości. Jak? Chwaląc je za rzeczy, w które włożyły sporo wysiłku albo na które przynajmniej mają wpływ. Zauważać, że są dociekliwe, zabawne, miłe albo empatyczne i komplementować je za to. Komplementujmy też ich urodę, ale niech to nie będzie główny przekaz.

Jak budować zdrową pewność siebie dziecka?

- Spytaj swoją córkę, co lubi, czym się interesuje, co jest dla niej w życiu ważne.

- Spraw, by miała czas i miejsce, by zajmowała się innymi rzeczami.

- Pokaż jej, jak właściwie dbać o ciało poprzez aktywność fizyczną i zdrową dietę.

- Jeśli córka zakomunikuje: „Jestem za gruba?”, spytaj z empatią i zainteresowaniem: „Czemu tak uważa?”. W takiej rozmowie warto zaznaczyć, że jest mnóstwo innych cech i umiejętności, które nas wyróżniają.

- Chwal ją za rzeczy, w które włożyła dużo wysiłku.

- Komplementuj za cechy osobowości. A jeśli komplementujesz za urodę, niech to nie będzie główny przekaz.

Źródło: Zwierciadło