Co się dzieje po zapaleniu marihuany?

29.10.2019
Aktualizacja: 29.10.2019 15:57
Palenie marihuany: zalety i wady.
fot. Shuttesrock

Marihuana to najpowszechniej stosowana na świecie nielegalna substancja psychoaktywna. Budzi spore kontrowersje – z jednej strony jest używką, a z drugiej wydłuża się lista chorób, w których może mieć ona zastosowanie w terapii. Jakie są zalety i wady palenia marihuany? W jaki sposób marihuana może pomóc, a w jaki zaszkodzić?

Marihuana: skutki

Zespół australijskich naukowców przeanalizował wyniki 83 wcześniejszych badań, które dotyczyły leczniczego wpływu na zdrowie psychicznie i stany neurologiczne, w tym depresję, lęk, zespół Tourette`a, ADHD, PTSD i psychozę.

Chociaż naukowcy znaleźli pozytywne działanie marihuany –  CBD-THC – główny składnik marihuany działa przeciwbólowo, łagodzi objawy lękowe i niektóre objawy PTSD, nie jest tak we wszystkich przypadkach. Przyjmowanie CBD ma ograniczone korzyści np. na psychozę. Naukowcy zauważyli też, że marihuana lecznicza (w miejscach, gdzie jest to legalne) przepisywana jest głównie pacjentom, u których lęk i depresja są stanami wtórnymi – to znaczy przewlekła choroba jest „pierwotną” diagnozą – to utrudnia rozpoznanie, w jaki sposób ta substancja psychoaktywna pomaga.

Przeczytaj: Medyczna marihuana już dostępna

Marihuana może na przykład zmniejszyć przewlekły ból i nudności, co następnie prowadzi do zmniejszenia objawów zdrowia psychicznego. Jest to dobra wiadomość, ale niekoniecznie oznacza to, że marihuana bezpośrednio leczy depresję i lęk.

Trzeba też zaznaczyć, że literatura dostarcza mało dowodów na skuteczność marihuany w leczeniu któregokolwiek z zaburzeń zdrowia psychicznego.  

Ze względu na obecność w marihuanie kanabidioli (CBD) wiele osób swoje problemy zdrowia psychicznego próbuje leczyć marihuaną rekreacyjną, zamiast medyczną. Tymczasem wyniki badań jasno pokazują, że nielecznicze używanie marihuany może pogorszyć objawy zdrowia psychicznego.

Kannabinoidy są naturalnymi substancjami chemicznymi występującymi w konopiach – zarówno siewnych (Cannabis Sativa L.), jak i indyjskich (Cannabis Indica).

Przeczytaj: CHS – tajemnicza choroba nałogowych palaczy marihuany 

1.Otępienie

Marihuana ma dwa kluczowe składniki – wspomniany już kanabidol (CBD) oraz tetrahydrokannabinol (THC), który uwalnia dopaminę – jeden z hormonów szczęścia. Doprowadza to do otępienia, stanu, w którym każda prosta czynność staje się wyzwaniem. 

2. Suchość w ustach i zaczerwienione oczy

Po marihuanie rozszerzają się drogi oddechowe, ślinianki przestają pracować, w efekcie występuje silne pragnienie i suchość w ustach.

Marihuana działa również na oczy.  W miarę jak receptory zaczynają reagować na przepływające przez ciało kanabinoidy, oczy robią się czerwone i ospałe, ale za to ciśnienie wewnątrzgałkowe (główny powód jaskry) się obniża.

3. Szybsze bicie serca

Wg naukowców z Harvard Medical School, pod wpływem THC rośnie ciśnienie krwi i tętno, co kilkukrotnie zwiększa ryzyko ataku serca w ciągu pierwszej godziny od zażycia narkotyku.

4. Do utraty tchu

Przy paleniu marihuany powstaje cztery razy więcej dymu niż przy paleniu tytoniu. Znajduje się w niej też więcej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), niebezpiecznych związków wywołujących zmiany nowotworowe w różnych tkankach, m.in. płucach.

5. Zwiększa ryzyko niepłodności

W nasieniu znajdują się receptory wrażliwe na tetrahydrohannabinol. Duże dawki THC pobudzają plemniki do działania, ale dzieje się to za wcześnie i za szybko. Plemniki „spalają się”, zanim dotrą do celu. Dla mężczyzn z małą liczbą plemników chroniczne nienasycenie może prowadzić do chronicznej bezpłodności. 

6. Wilczy głód

Pod wpływem marihuany uwalnia się grelina – hormon odpowiedzialny za uczucie głodu. Greliny jest tak dużo, że zwykła kanapka z serem smakuje inaczej.  

Źródło: Time, menshealth.pl

Przeczytaj: Medyczna marihuana: fakty i mity