Dlaczego palacze powinni pić sok pomarańczowy?

Monika Piorun
06.11.2017 12:38
Dlaczego palacze powinni pić sok pomarańczowy?
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Dzięki wyjątkowym właściwościom beta-kryptoksantyny nadającej jaskrawy kolor cytrusom, osoby uzależnione od nikotyny mogą ograniczyć liczbę receptorów sprzyjających rozwojowi raka płuc - dowodzą naukowcy. Co ciekawe, składnik ten jest najlepiej przyswajalny przez nasz organizm w postaci... naturalnego soku wyciskanego z pomarańczy!

Co to jest beta-kryptoksantyna i jaką rolę pełni?

Beta-kryptoksantyna (BCX) należy do grupy karotenoidów, czyli substancji, które najczęściej kojarzą nam się z tym, że nadają produktom roślinnym charakterystyczny kolor – zwykle od żółtego, aż do głębokiej czerwieni.

Dla organizmu człowieka beta-kryptoksantyna ma bardzo duże znaczenie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Jako antyoksydant chroni nas przed skutkami stresu oksydacyjnego, a także ma znaczenie dla prawidłowej komunikacji międzykomórkowej. Przede wszystkim jest jednak prekursorem witaminy A – ważnej dla naszego narządu wzroku i układu odpornościowego. Pełni istotną rolę w okresie wzrostu organizmu.

Ostatnie badania pokazały, że żywność bogata w beta-kryptoksantynę (m.in. pomarańcze, czerwona papryka) stanowi lepsze źródło witaminy A oraz ma większe znaczenie dla zdrowia, niż się wcześniej spodziewano. 

Dr hab. Dariusz Włodarek z SGGW w Warszawie przekonuje, że beta-kryptoksantyna jest lepiej przyswajana przez nasz organizm w postaci poddanego pasteryzacji soku pomarańczowego niż ze świeżych owoców. Eksperci ds. żywienia zalecają spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców na dobę (5 porcji dziennie) - szklanka soku (ok. 200 ml) może zaspokoić część naszego dziennego zapotrzebowania na wartościowe dla naszego organizmu składniki odżywcze.

Zdaniem badaczy beta-kryptoksantyna ma jednak największe znaczenie dla osób uzależnionych od palenia papierosów. Dlaczego powinna znaleźć się w ich codziennej diecie?

Palisz papierosy? Sok pomarańczowy może Ci nieco pomóc

sss
fot. Pixaby.com/CC0 Public Domain

Naukowcom z Uniwersytetu Tufts w Bostonie udało się udowodnić, że beta-kryptoksantyna może redukować negatywny wpływ nikotyny na wzrost komórek nowotworowych w płucach.

Badacze potwierdzili to serią eksperymentów na szczurach laboratoryjnych, którym podawano zastrzyki z nikotyną. Okazało się, że u zwierząt otrzymujących dodatkowo beta-kryptoksantynę, dochodziło do spowolnienia wzrostu guza nowotworowego - aż o 53 do 63 procent!

Uczeni na łamach prestiżowego czasopisma Cancer Prevention Research wykazali, że bata-kryptoksantyna może ograniczać negatywne działanie nikotyny poprzez zmniejszanie w płucach palaczy liczby receptorów a7-nAChR, odpowiedzialnych za nowotwory płuc.

Mimo że nikotyna nie jest jedyną przyczyną raka płuc, to jednak przyczynia się do rozwoju guzów nowotworowych, ze względu na to, że na poziomie biochemicznym tworzy powiązania z receptorami nikotynowymi acetylocholiny (a7-nAChR). Optymalna wartość beta-kryptoksantyny wynosi w tym przypadku 870 mikrogramów - czyli tyle, ile zawierają dwie mandarynki lub jedna czerwona papryka.

Za najlepiej przyswajalne źródło beta-kryptoksantyny dla palaczy uznano sok pomarańczowy, którego wpływ - jak przekonuje dr hab. Dariusz Włodarek z SGGW - na organizm jest korzystniejszy niż z pozostałe źródła tego barwnika, co mogą wykorzystać osoby uzależnione od tytoniu.

Palacze mogą więc skorzystać z wyjątkowych właściwości beta-kryptoksantyny zawartej w sokach z pomarańczy do przeciwdziałania szkodliwym skutkom nikotyny i dymu tytoniowego, ograniczając tym samym szanse na rozwój raka płuc.

Zobacz także

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? (test online)

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

źródło: Nutrition & Cancer/Cancer Prevention Research

________

zdrowie.radiozet.pl/π