Aplikacja dla uzależnionych od alkoholu: ma wspierać wychodzenie z nałogu

27.08.2019 11:55
Kobieta uzależniona od alkoholu
fot. Shutterstock

Addictions.ai – to nazwa internetowej aplikacji, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. Dowiedz się, jak działa aplikacja.

Powstała internetowa aplikacja, która ma na celu wspomaganie osoby uzależnionej od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. 

– To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji – powiedział PAP Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.

Na czym polega aplikacja do walki z nałogiem?

Aplikacja jest urządzeniem diagnostycznym, które ma wesprzeć pacjenta w prowadzeniu terapii i w odpowiednim momencie ostrzec go przed ryzykiem nawrotu uzależnienia.

Polska aplikacja, a zarazem pierwsza taka w Europie, wykorzystuje zaawansowane algorytmy oceniające prawdopodobieństwo złamania abstynencji do wsparcia pacjenta i terapeuty w leczeniu uzależnienia od alkoholu. 

– Nawrót nałogu jest jednym z największych wyzwań dla osób, które się z nim zmagają, niezależnie od tego, jakiego on jest rodzaju – twierdzi prof. Jan Chodkiewicz, kierownik zespołu terapeutycznego w projekcie.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) terapię odwykową każdego roku kończy w naszym kraju około 150 tys. osób, jednak aż połowa wyłamuje się z abstynencji.

Pomysłodawcą aplikacji jest Marcin Brysiak, który przyznaje, że sam jest uzależniony od alkoholu. Projekt wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

ZOBACZ: 5 kroków, od których należy zacząć leczenie alkoholizmu 

Kierownik zespołu sztucznej inteligencji projektu, dr Mateusz Żelazny, zapowiedział, że w pierwszym roku realizacji projektu Addicions.ai zostanie opracowana duża baza danych o potencjalnych czynnikach predykcji nawrotu.

W drugim roku natomiast rozwijane będą algorytmy pozwalające coraz lepiej przewidzieć nawrót nałogu u poszczególnych grup pacjentów. W roku trzecim przeprowadzone zostanie badanie kliniczno-kontrolne, pozwalające ocenić skuteczność rozwiązania.

Na razie opracowano ponad 40 czynników predykcyjnych, które będą rozwijane wraz ze wzrostem liczby użytkowników systemu. Ostatecznym celem jest rozwinięcie czatbota, czyli zautomatyzowanego modułu predykcji nawrotu, wykorzystującego spersonalizowane komunikaty.

Projekt aplikacji jest wciąż realizowany, ale osoby uzależnione mogą korzystać z innej aplikacji twórców Addictions.ai. Aplikację Alky Recovery mogą pobrać posiadacze smartfonów z Androidem.

Źródło: pap.pl