Zamknij

Alkohol w czasie wojny: pomaga czy szkodzi? Ukraińskie MZ ostrzega

25.05.2022 11:52

Wojna jest źródłem stresu tysięcy osób. Silne emocje, jakie towarzyszą tej trudnej sytuacji, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie… Dlatego wiele osób, chcąc złagodzić stres, sięga po alkohol. Ukraińskie MZ przestrzega przed taką praktyką. Zobacz, dlaczego lepiej unikać alkoholu w trudnych sytuacjach

Czy można pić alkohol w czasie wojny? Ostrzeżenie ukraińskiego MZ
fot. Shutterstock

Konflikt zbrojny w Ukrainie to tragedia, w którą nadal ciężko uwierzyć. Wojna trwa już trzeci miesiąc, ginie coraz więcej osób, a ci, którzy przeżyli, funkcjonują w olbrzymim napięciu. Wiele osób od tygodni przebywa w piwnicach czy schronach. W takiej sytuacji szukamy jakichkolwiek sposobów, by przetrwać i choć na krótko zapomnieć o okrutnej rzeczywistości. Istnieje przekonanie, że picie alkoholu jedną z metod, która pomaga. Niestety, to nieprawda. Jest wręcz przeciwnie, a częste sięganie po alkohol w stresie stanowi dodatkowe zagrożenie dla zdrowia.

Dlaczego spożywanie alkoholu w trudnych warunkach jest niewskazane?

Ukraińskie MZ przestrzega przed szkodliwym wpływem alkoholu na organizm. Dotyczy to zwłaszcza osób, które przebywają w schronach i istnieje ryzyko, że będą musiały szybko się ewakuować. Alkohol zmienia zachowanie, między innymi:

  • ma negatywny wpływ na myślenie, szybkość reakcji na niebezpieczeństwo; zmienia sposób funkcjonowania mózgu
  • nasila niepokój
  • spowalnia centralny układ nerwowy
  • zmniejsza zdolność do myślenia i podejmowania racjonalnych decyzji]
  • obniża odporność organizmu
  • upośledza zdolność logicznego myślenia

Gdy jesteśmy pijani, dużo szybciej tracimy kontrolę nad emocjami, szybko stajemy się agresywni, co w czasie wojny może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia (na przykład w przypadku osób, które się ukrywają). Z tego powodu znacznie wzrasta prawdopodobieństwo kontuzji, dezorientacji, niepotrzebnej straty czasu na ratowanie własnego życia. Poza tym alkohol zaostrza objawy chorób przewlekłych, co w kontekście wojny i braku dostępu do podstawowych leków, jest kolejnym zagrożeniem.  W czasie wojny, gdy trudno uzyskać pomoc od lekarza, należy unikać wszelkich sytuacji, które zwiększają prawdopodobieństwo wypadków czy urazów. Nie warto ryzykować własnym życiem i narażać innych na niebezpieczeństwo, którego można uniknąć.

Źródło: moz.gov.ua