Zamknij

Pijesz alkohol na słońcu? Zobacz, jak może się to skończyć

08.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:27

Słońce, plaża, hamak, basen i do tego wysokoprocentowy napój z palemką. Słoneczna pogoda sprawia, że zdecydowanie częściej sięgamy po alkohol. Silne pragnienie ugaszamy zimnym piwem, białym winem lub kolorowymi drinkami. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpieczną mieszanką jest alkohol i słońce.

Alkohol pity w słońcu: jak działa na skórę?
fot. Shutterstock
  • Picie alkoholu na słońcu w łatwy sposób doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych i do omdlenia.
  • Picie alkoholu w upalne dni znacząco wpływa na temperaturę ciała, co może powodować cały szereg problemów. Temperatura ciała może zacząć wzrastać do niebezpiecznego poziomu. 
  • Picie alkoholu na słońcu zwiększa ryzyko raka skóry. 

Alkohol w połączeniu z wysokimi temperaturami oznacza, że twoje ciało może nie być w stanie skutecznie regulować własnej temperatury. Choroba cieplna czy przegrzanie może objawiać się w 3 fazach. Pierwszym z nich są skurcze spowodowane utratą niezbędnej wody i sodu. Druga faza to wyczerpanie ciepła spowodowane odwodnieniem. Ostatecznie udar cieplny, który jest końcową fazą i może prowadzić do wstrząsu lub niewydolności narządu.

Kolejny skutek wygrzewania się na słońcu i spożywanie alkoholu to odwodnienie. Zarówno alkohol, jak i słońce powodują odwodnienie. Alkohol działa moczopędnie, a słońce powoduje, że pocisz się, aby zachować chłód. Jeśli pijesz w gorący dzień, możesz tracić płyny dwa razy szybciej. Objawy odwodnienia to głównie zawroty głowy, ból głowy, suchość w ustach i nudności.

Picie na słońcu jest nie tylko niebezpieczne dla organizmu, ale i dla skóry.  Badania wykazały, że osoby, które spożywały alkohol podczas spędzania czasu na plaży, miały poważniejsze oparzenia słoneczne w porównaniu do osób, które nie piły. Do takich wniosków doszli eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Uczestnicy badania spędzili tyle samo czasu na słońcu i doznali różnych uszkodzeń skóry. Niezależnie od tego, ile czasu spędzasz na słońcu, alkohol pogarsza oparzenia słoneczne.

W ten sposób zwiększa się uszkodzenia komórkowe, co prowadzi do powstawania nowotworów skóry. W połączeniu z promieniowaniem UV alkohol osłabia odpowiedź immunologiczną organizmu. Dlatego skóra jest osłabiona i jesteś bardziej narażony na uszkodzenia komórkowe po wypiciu kilku piw.

Picie alkoholu latem: do jakich wypadków dochodzi najczęściej?

Spożywanie alkoholu w czasie upału doprowadza również do częstszych wypadków. Prawie 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych na wodzie wiąże się z alkoholem. Niestety podczas picia traci się zdolność dokładnego oceniania ryzyka lub obsługi dużych maszyn, jak np. motorówki.

Picie alkoholu latem zwiększa ryzyko utonięć. Po alkoholu odważniej wchodzimy do wody, a gdy już w niej jesteśmy może zabraknąć potrzebnej koordynacji i energii, aby utrzymać się na powierzchni. Co więcej, do twoich płuc może dostać się woda i dojdzie do zadławienia. 

Po spożyciu alkoholu na słońcu częściej dochodzi do wypadków samochodowych. Kierowcy, którzy jadą "na podwójnym gazie" zapominają, jak nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu ze słońcem wpływa na ich koncentrację i ciało. Nie ryzykuj tego lata.

Alkohol znany jako „płynna odwaga” znany jest z tego, że daje ludziom odwagę i brak rozsądku w decydowaniu, co prowadzi do lekkomyślnych i niebezpiecznych zachowań.

Źródło: www.unitypoint.orgwww.thedailymeal.com