Zamknij

Nastolatki i młodzi ludzie nie powinni sięgać po e-papierosy? Jest 7 ważnych powodów

05.08.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:01
Nastolatki nie powinny używać e-papierosów
fot. Shutterstock

Papierosy elektryczne nie powinny być używane przez nastolatków. Naukowcy są tego pewni. W przypadku tak młodych osób ryzyko powikłań i chorób wywołanych przez e-papierosy wzrasta kilkukrotnie. 

Coraz więcej młodych osób, w tym nastolatków, sięga po e-papierosy. Jak wynika z danych, aż 25 proc. osób w tej grupie wiekowej deklaruje używanie tego produktu (dla porównania w 2013 r. było to tylko 5 proc.). Tymczasem specjaliści przypominają, że e-papierosy zostały stworzone jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów (miały pomóc wyjść z nałogu). Niestety wiele osób od e-papierosów zaczyna palenie, zwłaszcza młodzi ludzie.

Dlaczego nastolatkowie nie powinni sięgać po e-papierosy?

Jest kilka bardzo ważnych powodów. E-papierosy:

  1. U nastolatków, korzystających z e-papierosów, dwa razy zwiększają ryzyko rozpoczęcia palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
  2. Zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z sercem, w tym mogą prowadzić do zawału serca czy ataków serca.
  3. Podnoszą ciśnienie krwi i tętno.
  4. Niekorzystnie wpływają na ściany tętnic oraz zaburzają funkcję naczyń krwionośnych, uszkadzając ich wyściółkę.
  5. Są czynnikami ryzyka powstawania zakrzepów krwi i gromadzenia się tłuszczu wewnątrz ścian tętnic.
  6. Mają negatywny wpływ na płuca.
  7. Mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Eksperci uważają, że należy jak najszybciej wprowadzić odgórne – zarządzone przez WHO – działania, aby powstrzymać rozprowadzanie e-papierosów wśród młodych osób. Oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia jest bowiem jednoznaczne: e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia. Potwierdza to Europejskie Stowarzyszenie Kardiologii Prewencyjnej (EAPC), wskazując, że należałoby także wprowadzić zakaz sprzedaży e-papierosów o słodkich smakach i aromatach, gdyż te - według nastolatków - są mniej niekorzystne, co jest nieprawdą.

Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie papierosów?

Naukowcy podważają też skuteczność e-papierosów w rzucaniu palenia. Jak piszą autorzy artykułu z "European Journal of Preventive Cardiology", nie jest na razie jasne, czy elektroniczne wyroby tytoniowe faktycznie pomagają rzucić palenie, ponieważ badania tego zagadnienia przyniosły sprzeczne wyniki.

– Nasza analiza wcale nie wykazała, żeby były skuteczniejsze od konwencjonalnych, dobrze przetestowanych metod wspomagających rzucanie palenia – wyjaśnia prof. Maja-Lisa Lochen z Uniwersytet w Tromso w Norwegii. I dodaje: – Za to zauważyliśmy, że osoby, które używają e-papierosów do wychodzenia z nałogu, często stają się podwójnymi konsumentami: zarówno tradycyjnych papierosów, jak i tych elektronicznych. Naszym zdaniem e-papierosy powinny być używane do rzucania palenia tylko wtedy, gdy nic innego nie zadziałało, a dana osoba jest dokładnie monitorowana pod kątem działań niepożądanych.

– Pamiętajmy, że elektroniczne papierosy to stosunkowo nowy produkt, więc ich długoterminowy wpływ na zdrowie jest nieznany. Nadszedł czas, aby politycy i organy regulacyjne podjęli działania w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa w tym temacie. Ustawodawcy powinni zaś zając się powstrzymaniem promowania e-palenia wśród młodych ludzi" - podsumowuje autorzy publikacji w "European Journal of Preventive Cardiology".

Źródło: PAP