Zaćmienie (umysłu), czyli odwieczny lęk przed rzadkimi zjawiskami

Monika Piorun
21.08.2017 18:43
Zaćmienie (umysłu), czyli odwieczny lęk przed rzadkimi zjawiskami
fot. JOE KLAMAR/East News

Zanim ludzie nauczyli się przewidywać, kiedy dojdzie do zaćmienia słońca, zasłonięta przez księżyc tarcza słoneczna budziła w nich paraliżujący strach i przerażenie. Jak interpretowano to rzadkie zjawisko na przestrzeni wieków?

W niemal wszystkich pradawnych kulturach bóstwa władające słońcem uważane były za centralne postacie w boskim panteonie. Kiedy nagle światło słoneczne z niewyjaśnionych przyczyn gasło, wpadano w popłoch, gdyż wiązano to z bożym gniewem. Dla wielu zwiastowało to apokaliptyczne wydarzenia - mityczny "koniec świata" lub coś równie strasznego. Obrażony za niecne występki ludzkości Bóg mógł wreszcie zesłać na grzeszników niewyobrażalną karę, której niezwykle się obawiano.

Gdy słońce gaśnie...

Chińczycy uważali, że zaćmienie powstaje w momencie, kiedy zły smok chce pożreć słońce, dlatego przez długie lata podczas tego zjawiska próbowano odstraszyć bestię poprzez głośne bicie w tarabany, czyli uderzanie w bębny. Z kolei wiele społeczeństw rządzonych przez monarchów wiązało to wydarzenie z rychłą śmiercią króla, która dla nich była najwyższym wymiarem kary.

Historycy potwierdzają, że Grecy już 2 tys. lat temu nauczyli się z dużą dokładnością przewidywać, kiedy może dojść do zaćmienia. To właśnie im zawdzięczamy pierwsze wzmianki na temat tego wyjątkowego zjawiska, które przez długie lata wiązało się z wieloma zabobonami. Jeszcze w latach 20. XX wieku, kiedy doszło do spektakularnego zaćmienia słońca, ludzie obawiali się, że może spotkać ich coś złego. Dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia zjawisko to zaczęto postrzegać pozytywnie i przestano łączyć je powszechnie z lękiem przed masową zagładą.

Strach się bać?

21 sierpnia po raz pierwszy od 99 lat na terenie Stanów Zjednoczonych będzie można obserwować zaćmienie słońca na tak masową skalę. Nowoczesne narzędzia optyczne i zaawansowane technologicznie teleskopy umożliwią odkrycie kolejnych zagadek, które trapiły ludzkość od zarania dziejów. Wkrótce będziemy mogli się przekonać czego jeszcze się dowiemy na temat natury tego niezwykłego zjawiska...

Przeczytaj: Zaćmienie słońca 2017 - jak i gdzie oglądać?

Zrzut ekranu 2017-08-21 o 18.15.52 1

PrzeczytajZaćmienie dowodem na to, że Ziemia jest płaska

___

zdrowie.radiozet.pl/π