Zamknij

Zaburzenia depresyjno-lękowe mogą być trudne w diagnozie. Czym się objawiają?

14.12.2020
Aktualizacja: 14.12.2020 21:56

Choroby psychiczne często bywają ignorowane, a tymczasem stanowią one poważne zagrożenie. Zaburzenia depresyjno-lękowe nie są proste do zdiagnozowania. Czym się objawiają?

Zaburzenia depresyjno - lękowe (co to, objawy, leczenie)
fot. Shutterstock

Zaburzenia depresyjno – lękowe mogą być trudne do zdiagnozowania. Dzieje się tak, ponieważ dają one niejednoznaczne objawy – z jednej strony przypominają depresję, a z drugiej nerwicę. Są to zatem zaburzenia mieszane, a ich leczenie niejednokrotnie wymaga zastosowania zarówno specjalistycznych leków, jak i psychoterapii.

Zaburzenia depresyjno-lękowe – co to?

Zaburzenia depresyjno-lękowe często ciężko jest odróżnić od depresji czy nerwicy. Specjaliści w dziedzinie psychologii nie są zgodni w kwestii tego, czy tą jednostkę chorobową zakwalifikować można jako zaburzenie nastroju, lękowe czy też za odrębne zaburzenie.

Przebieg tego zaburzenia jest zazwyczaj łagodny, skutkiem tego ciężko jest rozpoznać lub wskazać poszczególne objawy lękowe bądź depresyjne.

Wśród objawów zaburzeń depresyjno-lękowych najczęściej wskazuje się:

  • wahania nastroju
  • niepokój
  • smutek
  • negatywny obraz rzeczywistości i samego siebie
  • pesymizm
  • bezradność
  • problemy z koncentracją

Pierwsze objawy zaburzeń depresyjno-lękowych mogą wystąpić już w bardzo młodym wieku, a nawet w dzieciństwie. Nasilają się wraz z upływem lat i z czasem mogą zacząć utrudniać życie. Wówczas warto skonsultować się ze specjalistą.

Stany lękowe a depresja

Aby odróżnić stany lękowe od depresji, konieczna jest diagnoza oparta na obrazie psychopatologii chorego, wywiadzie psychiatrycznym, ocenie osobowości przedchorobowej oraz dokładnej analizie problemów społecznych i osobistych.

W przypadku osób z zaburzeniami lękowymi, czynnikiem prowadzącym do pogorszenia stanu zdrowia może być długotrwały stres. Kiedy występuje on u osób z osobowością unikającą prowadzić może do znacznego pobudzenia nerwowego.

Zobacz także: Czujesz, że twój organizm jest przeciążony? Dostarcz mu tryptofan

Zaburzenia depresyjno-lękowe – leczenie

Zaburzenie to może mieć charakter trwały i towarzyszyć choremu przez wiele lat, a nawet całe życie, tym bardziej wymaga leczenia. Właściwie dobrana terapia daje szansę na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

Kluczową rolę odgrywać będzie pomoc specjalisty, którym w tym przypadku będzie psychiatra. Współpraca z nim będzie koniecznym elementem w drodze do poprawy samopoczucia. Będzie on mógł dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie powinno składać się z psychoterapii i farmakoterapii.

Jeśli farmakoterapia ma być skuteczna, pacjent musi przez określony czas przyjmować zapisane leki oraz być pod stałą opieką lekarza przestrzegać jego zaleceń.

Bardzo ważna i przydatna będzie także psychoterapia, bowiem osoby cierpiące na zaburzenia depresyjno-lękowe często mają zaburzony obraz świata i samego siebie. Terapia będzie skutecznym sposobem zmiany myślenia i wprowadzenia potrzebnych zmian w swoim życiu.

Psychoterapia daje możliwość przepracowania traum i uporania się z problemami psychicznymi oraz negatywnym myśleniem. Terapeuta niewiele jednak zdziała bez zaangażowania chorego. Powrót do równowagi psychicznej będzie uwarunkowany stopniem motywacji pacjenta, a także jego rodziny.

Zobacz także: Koszmary senne mogą być prawdziwą zmorą. Jak z nimi walczyć?

Zaburzenia depresyjno-lękowe utrudniają życie osobie, która na nie cierpi, ale też jej bliskim. Po pierwsze są trudne do zdiagnozowania. Ponadto bardzo trudno znaleźć ich podłoże. Następnie warto poddać się terapii ze specjalistą, który wskaże, co możemy zrobić, aby pozbyć się uciążliwych objawów. Zaburzenia depresyjno-lękowe mogą dopaść osoby w każdym wieku - od dzieci aż po dorosłych. Zawsze wymagają takiej samej pomocy i wsparcia ze strony otoczenia. Koniecznie przeczytajcie, czym się charakteryzują.

loader