Zamknij

Syndrom Koro to paniczny lęk przed zniknięciem penisa. Jak się objawia?

25.10.2022 09:10

Zespół Koro to zaburzenie, które atakuje mieszkańców Azji. Polega na silnym lęku przed kurczeniem się i wnikaniem genitaliów w głąb ciała. Mężczyźni są przekonani, że mogą umrzeć w każdej chwili, a wrażeniu temu towarzyszą nawracające ataki paniki. Jakie są najważniejsze objawy zespołu Koro?

Zespół Koro: objawy, leczenie
fot. Shutterstock
 1. Zespół Koro: 10 objawów
 2. Syndrom Koro: kto jest najbardziej narażony?
 3. Diagnoza i leczenie

Syndrom Koro dotyka przede wszystkim mężczyzn mieszkających w Tajlandii, Chinach i Malezji. Znany jest również w Afryce. W tradycyjnej medycynie chińskiej schorzenie to nosi nazwę sou yang i jest znane od wieków (pierwsze przypadki opisano już 3000 lat p.n.e.). W wielu wschodnich krajach to właśnie zdolność reprodukcyjna była (lub nadal jest) wyznacznikiem statusu społecznego mężczyzny. Niektórzy nadal wierzą, że utrata męskości może być spowodowana działaniem czarnej magii. W historii zdarzało się, że na syndrom Koro chorowało kilka tysięcy osób jednocześnie. Najnowsza „epidemia” miała miejsce w latach 1984–1985 w Chinach. Wówczas do szpitali zgłosiło się ok. 3000 mężczyzn, którzy byli przekonani, że ich penisy wnikają w ciało.

Podobna panika wydarzyła się w Singapurze w 1967 roku: wtedy pojawiła się plotka, że za kurczenie się penisów odpowiadają szczepionki przeciw świńskiej grypie, które podawano zwierzętom. Rząd wstrzymał wybuch epidemii, publikując publiczne ogłoszenia w telewizji i gazetach.

Uważa się, że zespół Koro związany jest z potężnym kulturowym czynnikiem: to dlatego rzadko obserwuje się przypadki poza Azją. Koro po malezyjsku oznacza „głowa żółwia”. Chociaż syndrom atakuje głównie mężczyzn, zdarzały się również przypadki wśród kobiet (wówczas strach przed kurczeniem dotyczył warg sromowych i piersi).

Zespół Koro: 10 objawów

Koro nie jest chorobą. To raczej zespół objawów, które mogą mieć różne nasilenie. Zazwyczaj obejmują one:

 • silny lęk przed kurczeniem się narządów płciowych (napady lękowe trwają kilka godzin lub dni)
 • obsesyjne myśli o śmierci
 • nadmierna potliwość
 • problemy z oddychaniem
 • swędzenie genitaliów
 • kołatanie serca
 • drżenie ciała
 • parestezje w okolicy narządów płciowych
 • zmienione postrzeganie kształtu i wielkości penisa
 • omdlenia

Zdarza się, że pacjenci, w silnym lęku, decydują się na nietypowe, często drastyczne zachowania (na przykład samookaleczanie czy przywiązywanie penisa). Zaburzenie przebiega epizodycznie, a u 17 proc. chorych następują nawroty.

Syndrom Koro: kto jest najbardziej narażony?

Syndrom Koro, oprócz względów kulturowych, może być spowodowany również skłonnością do zaburzeń lękowych czy stanów depresyjnych. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wystąpienie ataku to m.in. nadmierna aktywność seksualna, stosunek zakończony wytryskiem, ekspozycja penisa na zimno, kurczenie się penisa po oddaniu moczu, poczucie winy po masturbacji.

Diagnoza i leczenie

Zanim lekarz postawi diagnozę, bardzo ważny jest szczegółowy wywiad psychiatryczny z pacjentem oraz wykluczenie rzeczywistych zmian chorobowych w genitaliach. Leczenie syndromu Koro opiera się głównie na psychoterapii. Jeżeli napady lęku są bardzo silne, stosuje się również leczenie farmakologiczne.
W niektórych przypadkach syndrom Koro towarzyszy innej chorobie (HIV, padaczka, Parkinson) lub uzależnieniu. Wtedy najważniejsze jest leczenie głównego problemu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl, zdrowie.tvn.pl, pieknoumyslu.com, pl.thpanorama.com