Zamknij

Czym się różni psychoza od nerwicy? Objawy i leczenie zaburzeń psychotycznych

04.04.2021
Aktualizacja: 04.04.2021 21:00

Psychoza to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się utratą kontaktu z rzeczywistością. Chory na nerwicę boi się, ale pozostaje krytyczny wobec swoich objawów. Osoba z psychozą nie odróżnia tego co realne od wytworów jej wyobraźni. Zobacz, jakie są rodzaje psychoz i jak wygląda ich leczenie.

osoba z psychozą
fot. Shutterstock

Psychoza to zaburzenie psychiczne, w którym upośledzony jest odbiór rzeczywistości. Osoba z psychozą nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji. Ma urojenia i halucynacje. Wierzy w rzeczy, które inni postrzegają jako dziwne i nierealne.

Chory z zaburzeniami psychotycznymi stanowi zagrożenie dla samego siebie oraz swoich bliskich i może popełnić samobójstwo, dlatego ważne jest szybkie wdrożenie leczenia. Najczęściej diagnozowaną formą psychozy jest schizofrenia.

Na psychozę zapadają najczęściej osoby młode. Płeć nie ma znaczenia. Psychoza dotyka mężczyzn między 15. a 30. rokiem życia i kobiet między 15. a 35. rokiem życia. Szacuje się, że od 4 do 5 proc. młodych ludzi w którymś momencie życia przechodzi epizod psychotyczny. Większość z nich jest całkowicie uleczana. 

Psychoza – objawy

Rozpoznanie psychozy nie jest rzeczą łatwą. Warto jednak zdać sobie sprawę z jej objawów. Jeżeli ktoś ma więcej niż jeden z tych symptomów, warto zaobserwować jego zachowanie i z nim porozmawiać, żeby ewentualnie udzielić takiemu człowiekowi pomocy. 

Najczęstsze objawy psychozy to:

  • halucynacje - chory słyszy głosy, widzi rzeczy, czuje dotyk oraz zapachy, które nie istnieją,
  • urojenia - osoba z psychozą może wierzyć w to, że jest śledzona lub wyobrażać sobie, że inni mogą czytać w jej myślach,
  • dziwne, ekscentryczne zachowanie,
  • napady lęku,
  • apatia, spowolnienie ruchowe lub pobudzenie,
  • problem z utrzymywaniem i nawiązywaniem bliskich kontaktów,
  • alienacja, izolowanie się,
  • wypowiadanie się w niezrozumiały sposób (krótko i zdawkowo - nieadekwatnie do sytuacji),
  • odcięcie emocji (poczucie pustki uczuciowej),
  • mimika i gestykulacja mogą być ograniczone lub nieadekwatne.

Zobacz także: Samobójstwo: jak się zachować, gdy bliska osoba chce popełnić samobójstwo? 

Psychoza – rodzaje

Wyróżniamy następujące psychozy:

Psychoza a nerwica

Psychoza i nerwica mogą mieć podobne objawy, przez co często są mylone. W rzeczywistości jednak znacznie się od siebie różnią i wymagają innych metod leczenia. 

Osoba chorująca na psychozę w przeciwieństwie do chorego na nerwicę nie wie, co jest realne, a co jest wytworem jej wyobraźni. Utrata kontaktu z rzeczywistością jest głównym kryterium odróżniającym zaburzenie psychotyczne od nerwicy. Neurotyk pozostaje krytyczny wobec swoich objawów, chory z psychozą uznaje swoje symptomy za prawdziwe.

Zobacz także: Schizofrenia u partnera: niewielu jest w stanie to zaakceptować

Psychoza – przyczyny

Dokładna przyczyna psychoz nie jest znana, ale specjaliści zwracają uwagę na zaburzenia neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny).
Psychozy może powodować także nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz choroby somatyczne (nerek, wątroby, tarczycy, mózgu).

W przypadku schizofrenii lub zaburzeń schizotypowych najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria o wpływie czynników genetycznych, psychologicznych oraz środowiskowych.

Psychoza – leczenie

W przypadku psychoz obecnie dostępne leczenie jest bardzo skuteczne. Stosuje się leki przeciwpsychotyczne, które hamują powstawanie omamów i urojeń. Ważne jest, aby diagnozę postawić szybko. Wtedy możliwe jest całkowite wyleczenie psychozy. W leczeniu psychoz stosuje się także psychoterapię kognitywno-behawioralną oraz różnego rodzaju grupy wsparcia. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.