Zamknij

Jak rozpoznać perfekcjonistę i czym charakteryzuje się taka osoba?

28.12.2020
Aktualizacja: 28.12.2020 16:56

Perfekcjonista ma ciągłą potrzebę bycia najlepszym, a wykonywane przez niego zadania muszą być zrealizowane idealnie. Czym jeszcze cechuje się taka osoba?

Jak rozpoznać perfekcjonistę i czym charakteryzuje się taka osoba?
fot. Shutterstock

Perfekcjonista nie akceptuje niedoskonałości i błędów. Zawsze wyznacza sobie nierealistycznie wysokie standardy. Taka osoba dąży do ideału za wszelką cenę, w związku z czym życie z nią nie należy do najłatwiejszych. Perfekcjonista bowiem nie akceptuje swoich błędów, ale też nie potrafi wybaczyć, gdy popełniają je jego bliscy. W dodatku często ma osobowość anankastyczną, czyli zakrawające o obsesję na punkcie porządku i idealizmu. Czy perfekcjonizm to choroba i jak żyć z perfekcjonistą? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiadamy! 

Zobacz także: Skąd bierze się agresja i jak z nią walczyć?

Perfekcjonista – kim jest?

Perfekcjonista nadmiernie skupia się na swojej pracy, kosztem życia prywatnego. Taka osoba zazwyczaj nie ma rodziny i ma słabe kontakty towarzyskie. Dzieje się tak, ponieważ perfekcjonista chce nad wszystkim sprawować kontrolę i wszystko nadmiernie analizuje.

Perfekcjonista ma wewnętrzny przymus bycia doskonałym. Chce zawsze zaprezentować się jak najlepiej i perfekcyjnie wypełniać swoje role. Taki człowiek nie potrafi podejmować szybkich decyzji, a te, które uważa za błędne, rozpamiętuje przez długi czas.

Perfekcjonista często jest nieszczęśliwy, ponieważ jego życie jest zdominowane przez pracę i ciągłe perfekcyjne wykonywanie swoich zadań. Nie ma w nim za to miejsca na szczęście i spełnienie.

Zobacz także: Mechanizmy obronne w psychologii - ułatwiają życie czy je utrudniają?

Perfekcjonizm – przyczyny

Cały czas nie do końca zbadane są przyczyny perfekcjonizmu. Wiadomo, że perfekcjonistą może być osoba w każdym wieku; zarówno dziecko, jak i senior. Badania wykazują, że wpływ na rozwój tego problemu mają geny.

Dla ewentualnego rozwoju perfekcjonizmu kluczowy jest okres dorastania. Dzieje się tak, bowiem pojawiają się wtedy liczne trudności, mogące w późniejszych latach skutkować tym, że dana osoba będzie perfekcjonistą.

Na rozwój perfekcjonizmu u dziecka wpływ może mieć nadmierna krytyka rodziców i ich zbyt wysokie oczekiwania. Przyczyn perfekcjonizmu należy doszukiwać się także w środowisku, w jakim funkcjonuje dana osoba.

Perfekcjonizm może być bardzo uciążliwy zarówno dla osoby, która jest nim dotknięta, jak i dla jej otoczenia.

Zobacz także: Melancholicy mają skłonność do pesymizmu. Czym jeszcze charakteryzuje się ten typ osobowości?

Czy perfekcjonizm się leczy?

Z racji na to, iż perfekcjonista wszystkie powierzone mu zadnia chce wykonywać idealnie, poświęca na nie bardzo dużą ilość czasu. Niemożliwość ich wykonania bądź konieczność odłożenia na później może powodować frustrację i lęk. 

Lęk, stres i inne napięcia związane z ciągłą potrzebą bycia najlepszym mogą powodować wzmożone napięcie mięśniowe, problemy trawienne, bóle głowy, a nawet problemy związane z układem sercowo-naczyniowym.

W skrajnych przypadkach u perfekcjonisty może rozwinąć się depresja. Często taka osoba ma osobowość anankastyczną, która jest już zaburzeniem. Nieracjonalnie wysokie standardy dotyczące własnego wyglądu, mogą sprawić, że perfekcjonista zacznie chorować na takie schorzenia, jak anoreksja czy bulimia.

Perfekcjonista często nie chce podejmować się nowych wyzwań i aktywności z obawy przed byciem początkującym i możliwością, że nie będzie mógł być najlepszy w tym, co robi.

Chorobliwa postać perfekcjonizmu łączy się z podwyższonym poziomem depresyjności. Perfekcjonista nie umie cieszyć się życiem i jest wiecznie niespełniony. Dlatego zalecane jest, aby taka osoba skorzystała z pomocy psychologa lub psychiatry.

Zobacz także: Skąd się biorą mizogini? Z nienawiści do kobiet

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.