Zamknij

Jak leczyć nerwicę? Leki, psychoterapia i zioła

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 15:34
nerwica
fot. Shutterstock.com

Masz nerwicę? Nie panikuj. Tę chorobę można wyleczyć, choć często to proces żmudny i długotrwały. Zobacz, jakie metody stosuje się w leczeniu nerwicy.

Nerwica to zaburzenie lękowe wywołane nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi. Objawy nerwicy mogą bardzo uprzykrzyć życie choremu, dlatego warto się przełamać i pójść do lekarza. Zobacz, jak wygląda leczenie nerwicy.

Nerwica - leczenie

Leczenie nerwicy to długotrwały proces, mogący trwać lata. Na ogół stosuje się psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Nerwice nawracają, więc aby odnieść sukces w leczeniu, najlepiej stosować obie te metody jednocześnie.

Nerwicę można wyleczyć, choć proces ten wymaga od pacjenta cierpliwości. Jeśli zauważyłaś u siebie objawy nerwicy, nie czekaj, tylko zgłoś się do internisty lub psychiatry, który pomoże wdrożyć skuteczne leczenie. Pamiętaj jednak, że same leki mogą zlikwidować objawy, ale nie pomogą w dotarciu do przyczyn nerwicy. 

Leki na nerwicę 

W zależności od tego, czy chory cierpi na nerwicę lękową, atak paniki, fobie (agorafobia, fobia społeczna) czy obsesje (nerwica natręctw), w leczeniu nerwicy stosuje się różne rodzaje leków. Są to:

Leki przeciwdepresyjne

Poprawiają samopoczucie chorego i jakość snu, łagodzą napięcie. Poprawę można zauważyć na ogół po około 3 tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Leki przyjmuje się na ogół przez kilka miesięcy, czasem kilka lat. Dawkę zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Preparatów tych nie należy ich gwałtownie odstawiać ze względu na skutki uboczne.

 1. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) - leki starszej generacji - imipramina, klomipramina, amitryptylina, doksepina, lofepramina, opipramol;
 2. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) - citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina;
 3. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SSNRI) - wenlafaksyna, milnacipran, duloksetyna, sibutramina;
 4. inhibitory wychwytu serotoniny i antagonisty receptorów serotoninowych (SARI) - trazodon;
 5. selektywne odwracalne inhibitory monoaminooksydazy (MAO-I) - moklobemid, selegilina;

Leki przeciwlękowe (anksjolityczne) z grupy benzodiazepin

Podaje się je w przypadku silnego lęku i napięcia. Uspokajają i wyciszają. Ich szybkie działanie sprawia, że są one szczególnie skuteczne w przypadku napadów lęku. Efekty można zauważyć już po kilku minutach. Nie wolno ich nadużywać, ponieważ mogą silnie uzależniać.

Anksjolityki: diazepam, lorazepam, alprazolam, klonazepam, estazolam

Leki na nerwicę bez recepty

Leki uspokajające dostępne w aptekach bez recepty nie leczą nerwicy. W przypadku łagodnych stanów napięcia psychicznego pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. To na ogół ekstrakty z liści melisy, szyszek chmielu czy korzenia kozłka lekarskiego (waleriany).

Jeśli jednak cierpisz na silny lęk, a nerwica nie daje ci żyć, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Tylko leki psychotropowe (np. z grupy SSRI) mogą złagodzić twoje objawy.

Nerwica - leczenie ziołami

Herbatki na bazie ziół i odwary z korzeni nie leczą nerwicy, ale podobnie jak ziołowe leki bez recepty, pomogą złagodzić objawy. Najpopularniejsze to:

 • Korzeń kozłka lekarskiego
 • Liść melisy lekarskiej
 • Ziele męczennicy cielistej
 • Szyszki chmielu zwyczajnego
 • Kwiat lawendy lekarskiej
 • Kłącze pieprzu metystynowego
 • Kwiatostan lipy
 • Ziele dziurawca

Nerwica - psychoterapia

Nerwicy nie należy leczyć wyłącznie farmaceutykami, ponieważ tylko tłumimy objawy, zamiast dotrzeć do przyczyn choroby. Psychoterapia to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda leczenia nerwicy. W połączeniu z lekami daje naprawdę dobre rezultaty, ale wymaga cierpliwości. W zależności od nurtu może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. 

Psychoterapia to specyficzna forma rozmowy ukierunkowana na problemy osoby chorej na nerwicę. Często objawy chorego wyzwala trudna, nieprzepracowana sytuacja. Może chodzić o utratę ważnej osoby, toksyczną relację czy traumatyczne wydarzenie z przeszłości - wypadek, napad, przemoc. Celem psychoterapii jest dotarcie do przyczyn problemów pacjenta. Dzięki terapeucie, który stwarza atmosferę bezpieczeństwa w gabinecie pacjent jest w stanie "przepracować" to, z czym sobie nie radzi.

Do najczęściej zalecanych metod psychoterapii zalicza się:

 • terapię poznawczą,
 • terapię poznawczo-behawioralną,
 • terapię interpersonalną,
 • terapię psychodynamiczną.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!