Pstryk i lęk znika. Znajdź swój sygnał bezpieczeństwa

10.12.2019
Aktualizacja: 17.04.2020 14:51
Sygnał bezpieczeństwa to nowy pomysł na walkę z nerwicą
fot. Shutterstock

Lęk jest jak fala. Wzbiera, wywołuje atak paniki i odpływa, przynosząc ulgę. Naukowcy wpadli na trop, jak zbudować falochron.

Nerwica to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że ze stresem nie radzi sobie 15-20 proc. populacji ogólnej, co manifestuje się różnego rodzaju zaburzeniami lękowymi. Problem w tym, że terapia poznawczo-behawioralna i leki pomagają tylko połowie chorych. Reszta codziennie walczy z rzeczywistością. Naukowcy podpowiadają nowe rozwiązanie tego problemu: sygnał bezpieczeństwa.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Yale i Weill Cornell Medicine opublikował raport z badań nad nowatorską metodą walki ze stresem. Gdy czujesz, że lęk zaczyna narastać, użyj indywidualnego sygnału bezpieczeństwa, który aktywuje inne mechanizmy w mózgu niż układ walki i ucieczki.

- Sygnałem bezpieczeństwa może być utwór muzyczny, osoba, a nawet przedmiot jak maskotka, który uosabia brak zagrożenia - wyjaśnia dr Paola Odriozola, współautor badań z Yale.

Podejście to różni się od terapii poznawczo-behawioralnej, zakładającej, że ekspozycja na stresor powoduje stopniowe uwalnianie się od lęku, tzw. odwrażliwienie.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Yale wykazało, że dodanie sygnału bezpieczeństwa do stresora, powoduje aktywowanie innej sieci neuronowej niż terapia ekspozycyjna, co sugeruje, że sygnalizacja bezpieczeństwa może być skutecznym sposobem na zwiększenie skuteczności obecnych terapii.

Jak podkreślają eksperci: niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań problemu nerwicy, ponieważ dotychczasowe terapie u wielu pacjentów nie przynoszą pożądanych efektów. Tymczasem nieleczona lub źle leczona nerwica z czasem może przerodzić się w śmiertelnie groźną chorobę - depresję.

Źródło: medicalxpress.com