Atak paniki? Pomoże lek na... nadciśnienie! [Nowe badania]

Monika Piorun
14.09.2018 17:03
Atak paniki, napady lęku, podróż samolotem, boisz się latać?
fot. Shutterstock

Napady lęku leczono dotąd głównie za pomocą psychoterapii i preparatów przeciwdepresyjnych. Kanadyjskie Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) ogłosiło jednak, że równie skuteczne mogą okazać się leki na nadciśnienie w formie... aerozolu do nosa!

Nagle tracisz dech w piersiach, Twój oddech staje się coraz bardziej płytki, serce zaczyna bić mocnej... Możesz się nawet obawiać, że masz atak serca. Nic dziwnego – objawy ataku paniki bardzo łatwo pomylić z różnymi problemami kardiologicznymi. Nagłe napady lęku mogą zdarzyć się w bardzo różnych sytuacjach – przed podróżą lotniczą, kiedy bardzo boimy się lecieć samolotem lub z zupełnie błahych powodów – od zwykłego, codziennego stresu w pracy po dużo poważniejsze problemy życiowe. Ich przyczyną mogą być m.in. czynniki genetyczne i trudne doświadczenia (traumy lub utrata bliskich osób). Tego typu problemy mają jednak charakter indywidualny, dlatego dotąd wydawało się, że ich rozwiązania należy szukać podczas psychoterapii lub stosując różnego typu leki przeciwdepresyjne.

Areozol, który obniża ciśnienie krwi, może pomóc podczas ataków paniki

Najnowsze wyniki badań naukowców z Kanady, które opublikowano na łamach "Journal of Psychopharmacology" wskazują, że pomocny może okazać się w tym przypadku lek, którego do tego pory nie wiązano z problemami z psychiką. Chodzi o preparat w formie areozolu do nosa, zawierający amiloryd obniżający ciśnienie tętnicze.

Okazuje się, że wdychanie go może zapobiegać napadom lęku i ograniczać problemy z oddychaniem, które zwykle towarzyszą atakom paniki. Badacze twierdzą, że nowa metoda radzenia sobie z tą przypadłością pozwala na to, by wskazany środek natychmiast dotarł do mózgu i wywołał efekt terapeutyczny – pozwalając pacjentom bardzo szybko się uspokoić.

Spray do nosa na... napady lęku?

Choć amiloryd jest od dawna doskonale znany w medycynie i często poleca się go do leczenia nadciśnienia, to jednak do tej pory powszechnie wykorzystywało się go głównie w postaci doustnej. Spray w formie areozolu dotąd przynosił dobre rezultaty podczas eksperymentów dotyczących mukowiscydozy. Naukowcom z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) w Kanadzie udało się wykazać, że lek w takiej postaci może być skuteczny również przy atakach paniki.

Przeczytaj: 15 sposobów na obniżenie ciśnienia bez leków

Kolejne etapy badań pod kierunkiem doktora Marco Battaglia – psychiatry z Campbell Family Mental Health Research Institute w CAMH wykażą, czy ten rodzaj preparatu na nadciśnienie w postaci wziewnej będzie można wykorzystywać także do radzenia sobie z innymi stanami lękowymi.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: CAMH/Journal of Psychopharmacology/Science Daily

_____________

zdrowie.radiozet.pl/π