Zamknij

Kreatywność - czym jest i jak ją rozwinąć?

Marta Wilczkowska
10.03.2020 09:53

Kreatywność to cecha odpowiedzialna za twórcze myślenie. Mimo że wpisana jest w naszą naturę, to można ją dodatkowo w sobie rozwijać. Jak to zrobić? Są na to sprawdzone sposoby!

dziewczyna
fot. Shutterstock

Kreatywność nie ma jednej naukowej definicji. Jest ona procesem twórczym prowadzącym do tworzenia oryginalnych, nietypowych rozwiązań. Składa się on z kilku faz rozwijających się na poziomie intelektualnym. Poznajcie szczegóły.

Zobacz także

Kreatywność - czym jest?

Rodzimy się z mniej lub bardziej rozwiniętą kreatywnością w zależności od uwarunkowań genetycznych. Praca nad zwiększeniem kreatywności polega na tym, aby wyłączyć wewnętrznego krytyka i otworzyć się na nowe pomysły.

Proces kreatywności podzielony jest na kilka faz. Pierwsza z nich to faza przygotowania. Polega ona na zebraniu danych niezbędnych do rozwiązania jakiegoś problemu.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Często zdarza się, że porzucamy dalszą pracę, ponieważ odczuwamy frustrację z powodu braku pomysłu na rozwinięcie tego procesu. Jednak zamiast całkowicie porzucić proces realizacji swojej wizji, warto zrobić przerwę do czasu aż pomysł się wyklaruje.

Co ciekawe, przysłowiowe olśnienie, bardzo często pojawia się właśnie w czasie, gdy świadomie przestajemy myśleć nad rozwiązaniem. Ta przerwa w procesie twórczym nazywana jest fazą inkubacji.

Kolejna faza to faza selekcji, polegająca na wybraniu tych rozwiązań, które doprowadzą nas do właściwego rozwiązania. Na koniec następuje proces weryfikacji.

Kreatywność - jak ją zwiększyć?

Kreatywność można rozwijać dzięki różnym metodom. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. burza mózgów, polegająca na zebraniu wszystkich przychodzących nam do głowy pomysłów. W tej metodzie ważne jest, aby nie oceniać ich z góry. Czasami pierwsza myśl może pociągnąć za sobą kolejne, które doprowadzą nas do rozwiązania.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Kreatywność pobudzana jest w nas w sytuacjach, gdy czujemy pełne bezpieczeństwo, pozytywny nastrój i jesteśmy zrelaksowani. Proces twórczy wyzwala się w dużych przestrzeniach. Najlepiej, gdy nasze ciało jest rozluźnione i czujemy się swobodnie.