Zamknij

Konformizm - czym jest i skąd się bierze?

Marta Wilczkowska
13.03.2020 14:58
parasole
fot. Shutterstock

Konformizm to inaczej podporządkowanie się zasadom, wartościom lub poglądom, które obowiązują w danej grupie. Konformista jest osobą, która zmienia swoją postawę, by dopasować się do innych. Z czego się to bierze i jaki to ma na nas wpływ?

Konformizm jest postrzegany jako interesowna postawa, której źródłem często jest lęk przed odrzuceniem lub karą. Wiąże się ona ze zmianą zdania, by dopasować się do reszty osób należących do określonej grupy społecznej. Czy konformizm zawsze powinien być uważany za negatywną postawę?

Zobacz także

Konformizm - co to jest?

Konformizm to postawa, która ma 3 motywy:

  • lęk przed odrzuceniem (konformizm normatywny),
  • pragnienie posiadania racji (konformizm informacyjny),
  • lęk przed sankcjami.

Konformista często odczuwa przymus zmiany swojego zdania czy poglądów, by nikomu się nie narazić i mieć dobre relacje z grupą. Mówi się, że jest to postawa niezgodna z naszymi wartościami, którą przyjmujemy wyłącznie ze względu na nasz osobisty interes.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Każdy z nas chce być lubiany i akceptowany przez swoją grupę. W obawie przed krytyką i wyśmianiem decydujemy się iść za głosem reszty, mimo że nie zawsze nam po drodze. Często towarzyszy nam myśl "co ludzie powiedzą?", która skłania nas do konformizmu.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Konformizm - dobry czy zły?

Nie zawsze należy oceniać konformizm negatywnie. Jest on dobrze widziany np. w wielu sytuacjach, np. w pracy grupowej. Konformizm może ułatwić nam życie, np. wtedy, gdy nie znamy się na danej dziedzinie i w związku z tym naśladujemy tych, którzy mają większą wiedzę w tym zakresie.

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.