Zamknij

Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Jak ją leczyć?

Marta Wilczkowska
12.02.2019
Aktualizacja: 04.12.2020 10:05
Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Jak ją leczyć?
fot. Shutterstock

Klaustrofobia to jedna z najczęściej pojawiających się fobii. Jak objawia się lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach?

Klaustrofobia, czyli lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, może pojawić się nawet podczas jazdy małym samochodem. Większości z nas klaustrofobia kojarzy się z nagłym atakiem paniki pojawiającym się na skutek przebywania w ciasnym pomieszczeniu, np. w windzie. Objawy tej fobii mogą jednak zostać wywołane nawet przez przebywanie w tłumie czy w tunelu. Skąd bierze się klaustrofobia?

Zobacz także: Fobia społeczna nie pozwala ci żyć? Zobacz, jak sobie radzić z ekstremalną nieśmiałością

Klaustrofobia – co to?

Klaustrofobia to niczym nieuzasadniony lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Osoba z klaustrofobią boi się, że zostanie uwięziona w pomieszczeniu i nie będzie miała możliwości opuszczenia go.

Pochodzenie klaustrofobii tłumaczy wiele teorii. Jedna z nich mówi, że ten rodzaj fobii ma każdy człowiek, jednak u niektórych osób jest ona mocniejsza. Inna teoria głosi z kolei, że klaustrofobia może powstać po wypadku, w trakcie którego dana osoba była uwięziona np. w wagonie metra.

Strach, który towarzyszy tej fobii określany jest jako patologiczny.

Klaustrofobia – objawy

Lekarze zaliczają klaustrofobię do fobii społecznych, a te z kolei klasyfikowane są jako zaburzenia nerwicowe. Osoby cierpiące na klaustrofobię boją się przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, samochodach, samolotach, a nawet w wąskich korytarzach czy zatłoczonych miejscach.

Objawami klaustrofobii są niekontrolowane napady lęku, wraz z którymi pojawia się atak paniki, popłoch, poczucie nieuchronnie zbliżającej się katastrofy. Objawami tej fobii jest także wzrost napięcia mięśniowego, trudności z oddychaniem i duszności, bezruch, przyśpieszona praca serca czy zawroty głowy.

Przeciwieństwem klaustrofobii jest agorafobia – lęk przed otwartymi przestrzeniami. 

Zobacz także:Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Klaustrofobia – przyczyny

Podłoża klaustrofobii cały czas stanowią zagadkę. Są różne teorie, które tłumaczą pojawienie się tej fobii. Niektórzy uważają, że każdy człowiek ma klaustrofobię, jednak u niektórych osób jest ona znacznie bardziej nasilona.

Zygmunt Freud jako możliwą przyczynę klaustrofobii podawał fakt, iż schorzenie to wiążę się z narodzinami człowieka i przeciskaniem się przez wąski kanał rodny. Psychoanalitycy uważają, że im poród był cięższy, tym większe jest ryzyko, że dziecko będzie miało klaustrofobię.

Inna teoria mówi z kolei, iż klaustrofobia może być dziedziczna bądź przenoszona pokoleniowo. Dzieje się to na zasadzie nauki poprzez obserwację. Kiedy dzieci widzą, że ich rodzice boją się przebywać w małych pomieszczeniach, bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości same będą miały podobne lęki.

Klaustrofobia może być także wynikiem traumy z dzieciństwa, skutkiem wypadku samochodowego czy zakleszczenia się w windzie bądź w wagonie metra.

Klaustrofobia – leczenie

Niestety, nie istnieje jedna, skuteczna forma leczenia klaustrofobii. Przydatne mogą okazać się wizyty u psychologa bądź psychoterapia. Pozwoli ona na złagodzenie reakcji lękowej i strachu na atak klaustrofobiczny.

Aby złagodzić objawy klaustrofobii, stosuje się także leczenie farmakologiczne, które umożliwia złagodzenie objawów. Zazwyczaj osobom, które zmagają się z tą fobią, przepisuje się leki przeciwdepresyjne.

Zobacz także:Arachnofobia to jedna z najczęstszych fobii. Zobacz, jak leczyć lęk przed pająkami

 

Rośliny lecznicze mają wiele zastosowań. Do czego wykorzystuje się je w medycynie naturalnej?