Zamknij

Jesteś nieśmiały? To nie wyrok! 8 wskazówek, jak pokonać nieśmiałość

Marta Wilczkowska
28.09.2018 15:35

Nieśmiałość to stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa dyskomfort w sytuacjach społecznych. Czy nieśmiałość to wyrok? Jak sobie z nią poradzić? Sprawdź!

Nieśmiały mężczyzna
fot. Shutterstock

Czy jestem nieśmiały? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Każdy z nas kilka razy w życiu zapomniał języka w gębie na egzaminie, spłonął rumieńcem na widok chłopaka czy dziewczyny, która mu się podoba czy odczuwał tremę i stres w sytuacjach związanych z kontaktem z ludźmi.

Nieśmiałość u dzieci i nastolatków to częste zjawisko i czasem może doprowadzić do tzw. fobii szkolnej. Co robić jednak wtedy, kiedy wraz z okresem dojrzewania nie wyrastamy z lęku przed oceną? Zobacz, jak radzić sobie z nieśmiałością.

Czy jestem nieśmiały?

Przeżywaniu nieśmiałości na ogół towarzyszy ogromny dyskomfort. Zwykłe, codzienne sytuacje urastają do rangi problemów. Człowiek nieśmiały przeżywa trudności w sferze prywatnej i zawodowej. Nawiązywanie nowych znajomości, wystąpienia publiczne, wymiana zdań na forum - wiele okoliczności powoduje, że głos nam więźnie w gardle, czerwienimy się, pocimy i napinamy mięśnie

Jeśli bycie w centrum uwagi, sprawia, że czujesz się niekomfortowo, masz problemy z interakcją z ludźmi uznawanymi za autorytety albo nie potrafisz bronić swoich spraw i wyrażać poglądów w sytuacjach wymagających asertywności - to wszystko może oznaczać, że jesteś nieśmiały. Ten stan psychiczny pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy jednostka czuje się oceniana przez inne osoby. 

Jak pokonać nieśmiałość

  • Nie wmawiaj sobie, że jesteś nieśmiały

Prawdopodobnie wiele rzeczy sprawia, że czujesz się niekomfortowo, nie generalizuj jednak i nie przyklejaj sobie etykietki osoby nieśmiałej. Zamiast tego przyznaj, że niektóre z sytuacji sprawiają ci problem i spróbuj się z nimi zmierzyć.

  • Metoda małych kroków

Nie spodziewaj się, że na kolejnej imprezie staniesz się duszą towarzystwa. Zamiast tego stawiaj sobie małe cele. Zawrzyj ze sobą umowę, że w najbliższym tygodniu zagadasz dwie osoby z klasy lub zapytasz kilka nieznanych osób o to, która jest godzina. Kiedy zobaczysz, że ludzie wcale nie zamierzają cię oceniać przy każdym kontakcie, ośmielisz się i następnym razem będziesz odważniejszy.

  • Konkrety, a nie domysły

Nie koncentruj się na sobie. Twoja nieśmiałość każe ci myśleć, że wszyscy na ciebie krzywo patrzą i cię oceniają. Zamiast z marszu wyciągać takie wnioski, przeanalizuj sytuację. Jeśli ktoś rzeczywiście nie był dla ciebie miły, mógł mieć gorszy dzień. A może powiedziałeś lub zrobiłeś coś, co sprawiło, że ta osoba cię zignorowała? Dopuść do siebie taką możliwość, że ktoś cię nie lubi. Nie wszyscy muszą, to nie koniec świata.

  • Bądź jak kameleon

A gdyby tak zmienić się w osobę śmiałą i przebojową? Zabaw się w aktora. Im lepiej zagrasz cechy charakterystyczne dla takiego człowieka, tym szybciej się nim staniesz i pewne zachowania wejdą ci w krew.

  • Nie skupiaj się na sobie

Nie myśl cały czas o swoim wstydzie i możliwości kompromitacji. W takiej sytuacji łatwiej o wpadkę. Podczas rozmowy reaguj na ludzi, komentując ich wypowiedzi, odnoś się na bieżąco do sytuacji. Zobaczysz, że przestaniesz czuć się nieswojo, a rozmowa potoczy się naturalnie.

  • Nie panikuj

W sytuacji podwyższonego stresu, może się zdarzyć, że serce zacznie ci bić szybciej niż zwykle, zaczniesz się pocić i czerwienić. Nie koncentruj się na tej sytuacji, bo spowodujesz, że lęk będzie większy. Jeśli wiesz, że będziesz się czuć niekomfortowo, zażyj wcześniej ziołową tabletkę na uspokojenie. Zawsze też możesz przeprosić rozmówcę i udać się na chwilę w miejsce, w którym będziesz się mógł uspokoić i zastosować techniki relaksacyjne - odpręż się i oddychaj.

  • Przygotuj się

Jeśli wiesz, że czeka cię wystąpienie na forum, zrób sobie notatki albo poproś bliską osobą, żeby została twoim słuchaczem. Oswój się ze swoim głosem, spokojnie pozbieraj myśli. Przećwiczenie takiej sytuacji sprawi, że będzie ci łatwiej. Nie łudź się - i tak dopadnie cię trema, ale będzie ona konstruktywna.

  • Zadbaj o siebie

Odpędź negatywne myśli. Być może jesteś nieśmiały, ale umiesz słuchać i jesteś niezwykle kreatywny. Naucz się być dla siebie dobry i nie oceniaj się. 

Zobacz także: Osobowość unikająca nieustannie boi się krytyki i odrzucenia. Jakie są objawy tego zaburzenia osobowości?

Nieśmiałość - forum

Jeśli zauważasz u siebie objawy nieśmiałości, forum zrzeszające osoby o podobnych problemach może być częścią terapii. Dobrze jest móc porozmawiać o tym, co nas boli z ludźmi, którzy czują podobnie. Pamiętaj jednak, żeby podchodzić do informacji, które tam znajdziesz z dystansem. Czytelnicy forum to osoby, które zazwyczaj nie posiadają wiedzy z zakresu psychologii i medycyny.

Nieśmiałość - leczenie

Nie każda nieśmiałość wymaga leczenia. Sam przed sobą musisz przyznać, czy fakt, że jesteś nieśmiały, działa destrukcyjnie na twoje życie, czy jesteś szczęśliwy i radzisz sobie pomimo nieśmiałości. Zazwyczaj można samemu wypracować metody walki z tym nieprzyjemnym stanem psychicznym. 80 procent kobiet przyznaje, że w którymś momencie życia była nieśmiała. 40 proc. osób reprezentujących obie płcie uważa natomiast, że nieśmiałość to prawdziwa zmora w ich życiu.

Niektórzy twierdzą, że nieśmiałość jest cechą introwertyków. Tak nie jest. Introwertyk może być nieśmiały, jednak to indywidualna kwestia. Unikanie sytuacji społecznych w jego wykonaniu wynika raczej z potrzeby mniejszej liczby bodźców, a nie z lęku przed oceną.

Jeśli nieśmiałość jest na tyle duża, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą. Zazwyczaj mówimy wtedy o lęku społecznym, czyli fobii społecznej, która może prowadzić do całkowitej izolacji. Osoba nią dotknięta unika prawie każdej sytuacji związanej z kontaktem z ludźmi i robi wszystko, by do nich nie dopuszczać. Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, warto porozmawiać z psychologiem lub psychoterapeutą, który doradzi odpowiednią terapię.