Zamknij

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Sprawdź, czego się spodziewać!

Marta Wilczkowska
17.05.2019 15:27

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Niektórzy wyobrażają sobie, że zostaną wyśmiani lub niezrozumiani. Niepotrzebnie. Lekarz psychiatra podczas rozmowy z tobą postara się zgromadzić informacje niezbędne do postawienia diagnozy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przepisze lekarstwa. Zobacz, jakie pytania usłyszysz na pierwszej wizycie u psychiatry.

wizyta u psychiatry
fot. Shutterstock

Jak wygląda wizyta u psychiatry? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które borykają się z lękami i problemami natury emocjonalnej. Niektóre z nich rezygnują z odwiedzin lekarza takiej specjalizacji. Niepotrzebnie. Pierwsza wizyta u psychiatry to nic strasznego! Jakie pytanie może zadać ci specjalista i jak się przygotować do spotkania z psychiatrą? Sprawdź!

Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Pierwsza wizyta u psychiatry - dla kogo?

W społeczeństwie wciąż dominuje myślenie, że do psychiatry i psychologa chodzą tylko "wariaci". Wiele osób unika wizyty u psychiatry z obawy przed stygmatyzacją. Boją się, że przylgnie do nich łatka osoby chorej psychicznie. Niepotrzebnie! Tacy pacjenci to tylko część klientów gabinetów psychologicznych czy psychiatrycznych. Wiele osób to po prostu ludzie borykający się z zaburzeniami nastroju i emocji w reakcji na stres czy traumę.

Przede wszystkim nie ma się czego wstydzić! Psychiatra to lekarz jak każdy inny. Wizyta u psychiatry wymaga jednak odwagi. Podczas jej trwania opowiesz lekarzowi o swoich problemach. Być może nie udało ci się ich zdradzić nikomu wcześniej. Nie przejmuj się. Dobrze trafiłeś! Psychiatra uważnie cię wysłucha i postara pomóc. Być może zaleci również przyjmowanie lekarstw.

Kto powinien rozważyć wizytę u psychiatry? Z pewnością warto udać się do takiego lekarza, jeśli wpływ na naszą psychikę i nastrój mają następujące sytuacje kryzysowe i emocje:

 • gwałtowne zmiany w życiu, z którymi nie możemy sobie poradzić, np. śmierć bliskiej osoby, rozstanie, choroba, utrata pracy
 • zmiany nastroju
 • zmiany w relacjach rodzinnych i społecznych, izolowanie się od otoczenia
 • zmiany aktywności
 • bezsenność
 • niepokój i stany lękowe
 • uczucie smutku, przygnębienia, bezradności
 • samotność
 • drażliwość, poczucie, że jesteśmy atakowani
 • słyszenie głosów lub widzenie obrazów, których inni nie zauważają
 • bóle głowy, drżenie rąk, kołatanie serca, nadmierna potliwość (jeśli wykluczono chorobę somatyczną)
 • nadużywanie alkoholu, leków, narkotyków

Pierwsza wizyta u psychiatry - jak się przygotować? Jakie pytania usłyszysz?

Wizyta u psychiatry - jak wygląda? Wokół spotkania ze specjalistą od ludzkiej psychiki narosło wiele mitów. Pamiętaj, że to przede wszystkim rozmowa. Specjalista zapyta cię, co cię do niego kieruje. To chwila, kiedy opowiesz o swoich problemach i sytuacji życiowej. Nie musisz znać terminów medycznych, możesz mówić własnymi słowami. Lekarz dostosuje pytania, do twojej opowieści i będzie się starał razem z tobą rozwiązać problem.

Psychiatra zapyta, kiedy zaczęły się twoje problemy, jakie nieprzyjemne objawy powodują, jak wpływają na sen i apetyt. Nie zdziw się, jeśli usłyszysz pytanie o swoje dzieciństwo, okres dojrzewania, rodziców, życie osobiste i zawód. Kwestie te z pozoru mogą wydawać się niezwiązane z twoim problemem, ale przydadzą się lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy.

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Diagnoza i leki

Do wizyty u psychiatry nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Lekarz może cię poprosić o wypełnienie specjalnego kwestionariusza lub ankiety, która pomoże mu zdiagnozować przyczynę twoich problemów. Bądź szczery, odpowiadając na pytania i niczego nie zatajaj. Nie musisz się wstydzić. Lekarz z pewnością słyszał wiele historii i twoja, choć może wydawać się "najgorsza", z pewnością spotka się z akceptacją i zrozumieniem. Nie martw się, na pewno nie zostaniesz wyśmiany!

Nie bój się, że trafisz do szpitala psychiatrycznego. Na oddział możesz trafić tylko wtedy, jeśli się zgodzisz i jeśli wymaga tego sytuacja. To jest ostateczność. Psychiatra może podjąć taką decyzję tylko wtedy, jeśli uzna, że zagrażasz życiu i zdrowiu - swojemu lub innych osób.

Wiele osób zastanawia się, czy podczas pierwszej wizyty psychiatra przepisze im leki. Nie zawsze tak się dzieje. Niektórzy specjaliści podejmują decyzję o wdrożeniu leków psychotropowych (np. antydepresantów) dopiero po lepszym poznaniu problemów pacjenta. Może się zdarzyć, że specjalista uzna, że nie potrzebujesz farmaceutyków, a podstawą twojego leczenia powinna być psychoterapia. Każdy przypadek jest inny. Tak jak nie ma dwóch takich samych pacjentów, różnią się także sposoby leczenia poszczególnych osób.

Jeśli psychiatra uzna, że potrzebujesz leczenia farmakologicznego, przepisze odpowiednią dawkę leku. Zazwyczaj kuracja trwa kilka miesięcy, a nawet lat. Pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń lekarza i zażywać medykamenty regularnie. Leków zapisanych przez lekarza nie można także odstawiać bez konsultacji ze specjalistą.

Zobacz także: Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować