Google pomoże zdiagnozować depresję. Na razie tylko w USA

25.08.2017 14:32

Użytkownicy mobilnej wyszukiwarki Google w Stanach Zjednoczonych będą mogli korzystać z nowego narzędzia, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić, czy mamy depresję. 

Google pomoże zdiagnozować depresję. Na razie tylko w USA fot. Carlos Luna/flickr.com/CC BY 2.0/East News

Innowacyjny program bazujący na specjalnym teście, którego wyniki będzie można uznać za wstępną diagnozę depresji Google opracowało we współpracy z National Alliance on Mental Illness, czyli Narodowym Stowarzyszeniem na rzecz Chorób Psychicznych (NAMI). Według ekspertów problem epizodów depresyjnych dotyczy statystycznie jednego na pięciu Amerykanów. Niestety tylko połowa z nich otrzymuje fachową pomoc.

Google ogłosiło, że użytkownikom szukającym informacji na temat depresji na terenie Stanów Zjednoczonych umożliwi wykonanie specjalnego testu mającego stanowić wstępną formę autodiagnozy. Susan Cadrecha - rzecznik Google - poinformowała, że w najbliższych dniach funkcjonalność ta zostanie udostępniona użytkownikom wersji mobilnej.

Autodiagnoza depresji dzięki Google

Jak tłumaczy Cadrecha:

"

Opcja ta nie ma zastąpić diagnozy dokonywanej przez specjalistę, lecz jedynie pomóc w poszukiwaniu pomocy tym, którzy cierpią w wyniku depresji. "

Nowa funkcjonalność, którą Google rozwija we współpracy z NAMI, ma umożliwić użytkownikom najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki wykonanie prywatnego testu w formie kwestionariusza. Przycisk umożliwiający wykonanie testu ma się znajdować w tzw. Panelu wiedzy (ang. Knowledge Panel) wyświetlanym w górnej części wyników wyszukiwania, gdzie zawarte są informacje o tym, czym jest depresja, jakie są jej objawy i drogi leczenia.

Recepta na fake news?

Jak podaje "Financial Times", działanie Google uzasadnia fakt, że użytkownicy wyszukiwarki coraz częściej poszukują w internecie informacji na temat porad medycznych. Zdaniem ekspertów większa społeczna odpowiedzialność gigantów internetu za treści, które można znaleźć na ich platformach, to trend pojawiający się po tym, gdy Facebook i Google spotkały się z oskarżeniami o uniemożliwienie użytkownikom rozróżniania informacji prawdziwych od fałszywych.

Treść kwestionariusza, który będzie można wypełnić dzięki Google, jest zbieżna ze standardowym formularzem używanym do wstępnej diagnostyki depresji przez lekarzy w Stanach Zjednoczonych

źródło: Financial Times/PAP
Zagłosuj

Co sądzisz o nowym pomyśle Google na autodiagnozowanie depresji?

___

zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń