Zamknij

Boisz się nagromadzenia kropek? To trypofobia

19.11.2018 15:52
Trypofobia, lęk przed kropkami
fot. Shutterstock

Czy kiedykolwiek przeszedł Cię dreszcz na widok plastra miodu? Zdjęcie powiększonej truskawki przyprawia Cię o palpitacje serca? W życiu nie założysz pepitki? Sprawdź, co Ci dolega.

Medycyna zna różne przypadki izolowanych fobii, czyli zaburzeń lękowych manifestujących się lękiem przed konkretnymi sytuacjami lub zjawiskami. Klaustrofobia, arachnofobia, hemofobia – to powszechne przypadłości. Funkcjonowanie osób z izolowanymi fobiami zależy od możliwości unikania czynników wywołujących lęk. W Polsce nietrudno unikać pająków. Podczas pobierania krwi można odwrócić wzrok. Zamiast ciasnej windy, wybrać schody. Ale jak unikać nagromadzenia kropek?

Trypofobia – objawy

Trypofobia to przypadłość opisywana w literaturze jako lęk przed nagromadzeniem otworów, lęk przed drobnymi kontrastowymi wzorami. Częściej dotyka kobiet i to przeważnie tych cierpiących na zespół lęku uogólnionego i depresję. Przypadłość zwykle wiąże się z obciążeniem w wywiadzie rodzinnym.

Wyróżnia się trzy teorie powstawania trypofobii przywołujące mechanizm ewolucyjny:

  • lęk wywołany jest przez skojarzenie z kontrastowym wzorem, występującym na skórze jadowitych zwierząt;
  • lęk wywołany jest przez skojarzenie z wysypką towarzyszącą chorobom zakaźnym;
  • lęk wywołany jest przez skojarzenie z dermatozą, czyli chorobami skóry.

Żadna z tych teorii nie doczekała się jeszcze potwierdzenia w badaniach. Naukowcy wciąż debatują na temat tego, dlaczego drobne kontrastowe wzory u jednych powodują zaledwie obrzydzenie, a u innych wywołują lęk.

Niegroźna fobia czy już obsesja?

Naukowcy szukają też odpowiedzi na pytanie, czy trypofobia spełnia kryteria izolowanej fobii, czy też powinna być zaliczana raczej do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Vlok-Barnard i Stein zbadali m.in. nasilenie cierpienia psychicznego w trypofobii, rolę czynników społeczno-demograficznych oraz to, czy bodźce trypofobiczne częściej wywołują lęk czy obrzydzenie. Większość uczestników badania doświadczała raczej obrzydzenia niż lęku, ale trypofobia spełniła raczej kryteria izolowanej fobii niż zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, ponieważ charakterystyczne dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych kryterium klinicznego cierpienia lub upośledzenia nie zostało spełnione.

Aby sprawdzić, czy cierpimy na to niezwykłe zjawisko, możemy wypełnić kwestionariusz trypofobii (TQ) zawierający 17-punktową skalę do oceny objawów trypofobicznych. Albo po prostu wpisać w wyszukiwarkę „trypofobia” i kliknąć grafikę.

Ostrzegamy: niektórzy mogą przeżyć potężny wstrząs.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov, mp.pl 
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka