Lęk przed pobieraniem krwi. Pomoże wirtualna rzeczywistość?

03.12.2019 15:23
Lęk przed krwią to hematofobia

Wirtualna rzeczywistość o niemal 60 proc. redukuje ból i o ponad 70 proc. stres podczas pobierania krwi u dzieci - wynika z badań wrocławskich naukowców. Ruszają duże badania na ten temat.

Lęk przed krwią to hematofobia. Na widok krwi, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz zwolnienia częstości akcji serca, co prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi i omdlenia. Hematofobia to powszechna przypadłość, która dotyka około 3-4 proc. populacji. W sukurs pacjentom przychodzą naukowcy z Wrocławia.

Zespół dr. Marcina Czuba z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego od lat prowadzi badania nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości. "W badaniach na oddziale nefrologii udało się zredukować ból u dzieci o 59 proc., stres o ponad 70 proc. To są wyniki w górnych granicach tego, co innym badaczom udaje się uzyskiwać za pomocą dystrakcji, czyli odwrócenia uwagi" - podkreślił dr Czub w rozmowie z PAP.

Jak dodał, naukowcy już wkrótce będą realizować projekt na szerokiej populacji pacjentów, w kilku szpitalach, m.in. w Polsce, Norwegii, Hiszpanii i Turcji. "To, że krótkotrwały ból można uśmierzyć, odwracając od niego uwagę, to jest wiedza powszechna. My chcemy sprawdzić, czy odwrócenie uwagi za pomocą VR będzie skuteczniej redukowało ból niż inne metody" - wyjaśnił.

Dr Marcin Czub zaznaczył także, że wirtualna rzeczywistość redukuje ból krótkotrwały, ale już nie chroniczny, który dotyka 20 proc. dorosłej populacji zachodnich społeczeństw. Wyjaśnił, że ten rodzaj bólu rządzi się innymi prawami: "Percepcja bólu jest generowana w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli w mózgu i nie wystarczy wyłączenie sygnałów bólowych na peryferiach organizmu, żeby przestać odczuwać ból" - tłumaczył ekspert.

Źródło: PAP