Zamknij

Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka…Czym jest socjofobia?

14.01.2021 20:42
Dziecko z objawem socjofobii
fot. Shutterstock

Nie lubisz ludzi, nie chcesz spędzać czasu w ich towarzystwie i najlepiej czujesz się jako samotnik, z dala od wszystkich? To może być socjofobia.

Socjofobia (inaczej fobia społeczna, nerwica społeczna, fobia socjalna, lęk społeczny) to zaburzenie psychiczne, w którym chory odczuwa strach przed różnymi ekspozycjami społecznymi. Skutkuje to cierpieniem psychicznym, a w konsekwencji wycofaniem z życia społecznego i ryzykiem różnych powikłań (m.in. depresja, nałogi, choroby układu krążenia). Socjofobia jest rozpoznawalna u prawie 10% społeczeństwa, co sprawia, że bywa określana jako choroba cywilizacyjna. Warto podkreślić, że rozwój socjofobii może nastąpić już u dzieci, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie nietypowe zachowania swoich pociech.

Zobacz także: Socjopata jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Jak go rozpoznać?

Jakie objawy powoduje socjofobia?

Fobia społeczna daje szereg charakterystycznych objawów. Można je podzielić na różne rodzaje. 

Do najczęstszych objawów socjofobii należą – obok strachu związanego z sytuacjami społecznymi oraz odczuwaniem potrzeby unikania kontaktu z innymi osobami – objawy somatyczne, takie jak:

  • wysokie tętno i ciśnienie tętnicze krwi,
  • kołatania serca,
  • duszności,
  • czerwienienie się,
  • drżenie mięśni rąk i nóg,
  • potliwość,
  • zaburzenia mowy,
  • nudności czy bóle brzucha.

Objawy narastają w wielu sytuacjach, np. podczas wystąpień publicznych, rozmowy z obcą osobą, pracy w gronie innych ludzi itp. Osoba cierpiąca na socjofobię obawia się wówczas ośmieszenia i kompromitacji, a jej obawy potęgują napięcie i występowanie objawów somatycznych.

Świadomość tego budzi u osoby cierpiącej na fobię społeczną nasilenie lęku, choć najczęściej zdaje ona sobie sprawę, że jej obawy przed innymi ludźmi nie są zasadne. Mimo to nie potrafi zapanować nad strachem, a chęć zatuszowania objawów zdenerwowania jeszcze bardziej nasila u niej lęk.

W konsekwencji osoba z socjofobią stroni od wszelkich kontaktów społecznych, które mogą wywołać przykre doświadczenia. W niektórych przypadkach wycofanie społeczne może sprzyjać rozwojowi depresji oraz zwiększa ryzyko uzależnień.

Zobacz także: Osobowość paranoiczna - kiedy cały świat jest przeciwko tobie! Co czuje paranoik?

Przyczyny fobii społecznej

Jak dotąd nie udało się ustalić neurologicznej przyczyny występowania zaburzeń związanych z fobią społeczną. Według jednej z hipotez socjofobia jest wynikiem zaburzeń w metabolizmie dopaminy. Obok czynników osobowościowych (introwertyzm, niska samoocena, duża wrażliwość emocjonalna, perfekcjonizm, skłonność do wahań nastroju) wskazuje się także na uwarunkowania środowiskowe.

Negatywne doświadczenia społeczne (zwłaszcza relacje w rodzinie i grupie rówieśniczej) mogą wpływać na rozwój socjofobii i nasilenie objawów nerwicy.

Socjofobia – jak leczyć?

Metody leczenia socjofobii dobiera się w zależności od wieku i potrzeb osoby cierpiącej, występujących objawów oraz możliwych przyczyn zaburzeń. Zalecana jest zwłaszcza psychoterapia: zarówno indywidualna, jak i grupowa.

Należy pamiętać, że istnieje wiele różnych metod terapeutycznych. W przypadku socjofobii zaleca się zwłaszcza metody poznawczo-behawioralne. Skuteczne w leczeniu objawów socjofobii są również medykamenty. Zwykle stosuje się leki anksjolityczne i antydepresyjne. Farmakoterapia może trwać wiele miesięcy. Dobór leków ustala lekarz psychiatra.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.