Zamknij

Nyktofobia: kiedy strach przed ciemnością paraliżuje umysł i ciało

Marta Wilczkowska
01.01.2021
Aktualizacja: 01.01.2021 20:58
Nyktofobia - strach przed ciemnością
fot. Shutterstock

Czy boisz się ciemności? Nie chodzi o dreszczyk emocji w otaczającej cię czerni, ale o strach, który paraliżuje ciało i umysł. Nie zaśniesz bez włączonej lampki nocnej, a po zmroku nie wychodzisz z domu, bo napawa cię ogromny lęk? To może być nyktofobia!

Pamiętasz czasy z dzieciństwa, kiedy bałeś się ciemności na tyle, że wejście do pokoju przy zgaszonym świetle było wyprawą życia i śmierci i wolałeś z czegoś zrezygnować, niż ryzykować zatopienie się w ciemności? A może taki stan trwa do dziś i jest koszmarem codzienności, a nie tylko traumatycznym wspomnieniem z dzieciństwa? Jeśli na samą myśl o wejściu do ciemnego pomieszczenia (lub znalezienia się na zewnątrz ciemną nocą) napawa cię panicznym strachem, być może twoim problemem jest nyktofobia.

Zobacz także: Depresja u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Nyktofobia – co to jest?

Nyktofobia, czyli patologiczny strach przed ciemnością, jest rodzajem fobii związanej z panicznym, paraliżującym strachem przed ciemnością. Jej podłoże to psychika, często wskutek emocjonalnych traum przeżytych w dzieciństwie. Ponad 90 % dzieci do 2 roku życia zmaga się z podobnym strachem, jednak większość z nich szybko z niego wyrasta.

Osoby cierpiące w życiu dorosłym z powodu lęku przed ciemnością to ten odsetek, u których obawa przed ciemnością nie ustąpiła wraz z wiekiem, a tylko się pogłębiła. Nie możesz zasnąć bez włączonej lampki nocnej, konieczność przejścia przez ciemne pomieszczenie powoduje nerwowość, drżenie rąk, a nawet omamy słuchowe i wzrokowe? Przyczyną może być właśnie nyktofobia.

Strach przed ciemnością – przyczyny i objawy

Paniczny strach przed znalezieniem się w ciemności (dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni), najczęściej ma przyczynę w emocjonalnej traumie z przeszłości. Najwięcej takich traum miewa miejsce w dzieciństwie, jednak nieprzyjemne wydarzenie w życiu dorosłym (wypadek, napad w warunkach ciemności) również może rzutować na przyszłość.

Znalezienie się w ciemności powoduje u ciebie nerwowość, oblanie zimnym potem, drżenie rąk, załamywanie głosu, a nawet paraliżuje ruchy? To może być nyktofobia. Do najczęstszych objawów należą:

 • pogorszenie samopoczucia, uczucie lęku
 • uderzenia zimna lub gorąca
 • uczucie duszności i ścisku w gardle
 • zimny pot
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca, podwyższone tętno
 • nadmierna czułość na bodźce dźwiękowe, omamy wzrokowe.

Nie u każdego muszą wystąpić wszystkie ani te same objawy. Fobię przed ciemnością rozpoznaje się na podstawie niczym nieuzasadnionego, panicznego strachu przed ciemnością, który pojawia się w określonych warunkach. Może prowadzić to do poważnych zaburzeń snu, izolacji z powodu wstydu, a w konsekwencji – nawet do depresji.

Nyktofobia – jak leczyć tę przypadłość?

Patologiczny lęk przed ciemnością ma swoją przyczynę w psychice człowieka. Jeśli nie ustępuje i utrudnia ci życie, wybierz się po pomoc do psychologa bądź psychoterapeuty. W leczeniu fobii nie stosuje się farmakologii (w skrajnych przypadkach – leki nasenne i uspokajające), a największe sukcesy odnosi się dzięki współpracy z terapeutami, którzy pomagają przepracować traumy i przełamywać bariery psychiczne. Nieleczona fobia pogłębia się i z czasem prowadzi do:

 • zamknięcia się w sobie
 • izolacji od innych
 • utraty pewności siebie
 • zafiksowania się na punkcie problemu, a także do depresji.

Jeśli więc nie radzisz sobie ze swoją fobią samodzielnie – wybierz się do specjalisty. Pamiętaj o tym, że nie ma „głupich” problemów. Wszystko, co w jakikolwiek sposób negatywnie wpływa na twoje życie, wymaga pomocy i nie jest powodem do wstydu.

Zobacz także: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Sprawdź, czego się spodziewać!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!