Zamknij

Boisz się pająków? Oglądaj Spidermana

24.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 01:53
Spiderman pomaga walczyć z arachnofobią
fot. F.jarabika/Shutterstock.com

Wystarczy zaledwie siedem sekund ekspozycji na stresujący czynnik, żeby zmniejszyć objawy fobii. Nawet jeśli stresor jest tylko w telewizji.

W terapii poznawczo-behawioralnej istnieje pojęcie terapii ekspozycji. Polega ona na wystawieniu pacjenta z fobią na działanie stresora. Terapia ekspozycji daje dobre efekty w leczeniu fobii społecznej, ale może też być stosowana w leczeniu fobii izolowanych (psy, węże, owady). Zaskakującym, a jednak jakże oczywistym sprzymierzeńcem w walce z lękiem przed pająkami okazał się... Spiderman. Dowiedz się, jaką rolę może odegrać w terapii.

Znany pająk z telewizji

Prof. Menachem Ben-Ezra ze School of Social Work na Ariel University oraz dr Yaakov Hoffman z Interdisciplinary Department of Social Sciences na Bar-Ilan University przeprowadzili nietypowy eksperyment z udziałem ponad 400 osób cierpiących na arachnofobię (lęk przed pająkami) i mirmekofobię (lęk przed mrówkami).

Uczestnikom badania wyświetlano fragmenty filmów „Spiderman 2” i „Ant-Man”, w których pojawiały się pająki i mrówki. Wystarczyło zaledwie siedem sekund ekspozycji na stresor pojawiający się w filmie, żeby poziom lęku badanych obniżył się aż o 20 proc.! Wyniki opublikowano we Frontiers in Psychiatry.

Popularne fobie

Fobia to jedno z zaburzeń nerwicowych, sklasyfikowanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania ICD-10. W tym samym „worku” zaburzeń lękowych znajdują się również m.in.: zaburzenia lękowe z atakami paniki, zaburzenia lęku uogólnionego (nerwica lękowa), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), zaburzenia hipochondryczne oraz zaburzenia mieszane: nerwicowo-depresyjne.

Fobie podzielić można na fobię społeczną (lęk przed sytuacjami społecznymi) i fobie izolowane.

Do najbardziej rozpowszechnionych fobii izolowanych należą:

  • akrofobia — lęk wysokości,
  • klaustrofobia — lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami,
  • arachnofobia — lęk przed pająkami,
  • dogofobia — lęk przed psami,
  • awiofobia — lęk przed lataniem,
  • dentofobia — lęk przed dentystą,
  • nyktofobia — lęk przed ciemnością,
  • ofidiofobia — lęk przed wężami.

Prof. Ben-Ezra twierdzi, że eksperyment ze Spidermanem może być szczególnie istotny dla osób z wyjątkowo silną fobią, którym ciężko stanąć ze stresorem „oko w oko”.

Naukowiec wskazuje, że metoda leczenia fobii za pomocą filmu przypomina dającą dobre wyniki metodę leczenia fobii za pomocą wirtualnej rzeczywistości, ale jest tańsza i bardziej dostępna.

Źródło: medicalxpress.com