Zamknij

Strach przed wizytą u dentysty może mieć podłoże genetyczne

Monika Piorun
16.11.2016 16:25
Strach przed wizytą u dentysty może mieć podłoże genetyczne

Boisz się wizyty u stomatologa? Twój lęk może być dziedziczny i ma związek z tymi samymi genami, które odpowiadają za odczuwanie strachu przed bólem.

Dlaczego niektórzy ludzie panicznie boją się dentystów, borowania lub wyrywania zębów? Naukowcy właśnie udowodnili, że dentofobia, czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym, ma bezpośredni związek z tym, w jaki sposób reagujemy na ból. Wpływ na to mogą mieć zaś... nasze geny! Jak to możliwe?

Zobacz także

Cameron Randall i Daniel McNeil, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii, na łamach Community Dentistry & Oral Epidemiology przedstawili wyniki badań, które wskazują, że oprócz czynników środowiskowych spory wpływ na to, jak radzimy sobie z lękiem przed bolesnymi doświadczeniami mają nasze geny.

Strach przed bólem jest ukryty w genach

Po naszych przodkach możemy dziedziczyć sposób reagowania na ból. To dlatego niektórzy są na niego bardziej odporni, a inni nieco mniej. Różnice te mogą wynikać nie tylko z naszych życiowych doświadczeń, ale i informacji genetycznej odziedziczonej po krewnych - rodzicach, dziadkach lub dalszej rodzinie.

Zobacz także

Wyniki badań przeprowadzonych na grupie ponad 1370 osób w wieku od 11 do 74 lat (z których 827 stanowiły kobiety, a 543 mężczyźni) wskazały, że dentofobia dziedziczona była wśród 30% pacjentów, zaś sam lęk przed bólem u 34%.

Według Cameron L. Randall z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii:

Istnieje istotna korelacja genetyczna pomiędzy dentofobią a strachem przed

odczuwaniem bólu. Oba te zjawiska mogą być ze sobą genetycznie powiązane.

Zobacz także

Kto się najbardziej boi dentysty?

Choć problem ten dotyczy od 10 do 20% dorosłych, to jednak prym w tym wiodą podobno mężczyźni. To właśnie oni najczęściej rezygnują z leczenia stomatologicznego i odwołują wizyty u specjalistów. Teraz mamy dowód na to, że ich strach może mieć podłoże genetyczne.

Natura lepiej wyposażyła kobiety do tego, by radziły sobie z bólem. Genetycznie są więc bardziej odporne na to, by poradzić sobie z cierpieniem związanym np. z porodem i trudami macierzyństwa. Nic dziwnego więc, że to właśnie one muszą najczęściej dopilnować, by panowie zadbali o własne zęby.

Strach ma wielkie... zęby!

Nie zawsze strach ma tylko wielkie oczy

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π