Zamknij

Skąd się bierze strach przed silnym wiatrem? Ankraofobia w pigułce

25.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:27
Ankraofobia (strach przed silnym wiatrem)
fot. Shutterstock

Do rzadkich, ale niezwykle ciekawych fobii należy ankraofobia, czyli lęk przed silnym wiatrem. Tak jak i w przypadku pozostałych fobii społecznych, jej przyczyn można się doszukiwać w przeszłości osoby dotkniętej tym rodzajem lęku. Być może doświadczyła ona niszczycielskiej siły wiatru lub zobaczyła skutki jego działania. 

Ankraofobia (lęk przed wiatrem) – jakie mogą być źródła lęku?

Osoby z lękiem przed silnym wiatrem wierzą w śmiercionośny potencjał wiatru, a ich objawy nasilają się podczas słuchania odgłosu wiatru lub nawet stania w przeciągu. Źródłem lęku mogą być również rzeczy, które nasuwają skojarzenie z wiatrem, np. drzewa, fale, łodzie. Bywa, że lęk jest tak silny, że pacjent miewa myśli samobójcze.

W literaturze medycznej opisany jest ciekawy przypadek mężczyzny, u którego ankraofobia pojawiła się w wieku 20 lat. Czynnikiem wyzwalającym była wichura, która wyrwała go ze snu. Mężczyzna mieszkał wtedy w wieżowcu, dźwięk wiatru oraz obraz niszczycielskiej siły żywiołu za oknem silnie na niego zadziałał. Bardzo się przestraszył. Zniszczone latarnie uliczne i przewrócone drzewa wzbudziły w nim przerażenie. To zdarzenie przypomniało mu o lęku, który odczuwał jako małe dziecko – bał się psów i wody. Jednak w jego rodzinie ten problem był bagatelizowany, a jako mały chłopiec był zmuszany do uprawiania sportów wodnych. Wszystko to razem sprawiło, że mężczyzna zaczął odczuwać strach przed wiatrem i wszystkim, co mu się z nim kojarzyło.

Ankraofobia (strach przed wiatrem) – jakie są objawy?

U osób cierpiących na ankraofobię ekspozycja na silny wiatr wywołuje panikę. Lękowi towarzyszą rozmaite objawy somatyczne, np. przyśpieszenie oddechu i akcji serca, ból w klatce piersiowej, wzmożone napięcie mięśniowe, nudności, pocenie się dłoni.

Opisywany powyżej mężczyzna odczuwał lęk nie tylko podczas wichury, ale nawet wtedy, gdy przewidywał pojawienie się silnego wiatru. W ciągu dnia wielokrotnie sprawdzał prognozy meteorologiczne, telefonował do wielu synoptyków. To sprawdzanie pogody miało u niego charakter obsesyjny.

Ankraofobia (lęk przed wiatrem) – jakie leczenie?

Tak jak w przypadku leczenia wszystkich fobii społecznych, należy zgłosić się do specjalisty psychiatry, psychologa. Leczenie fobii może odbywać się na kilku płaszczyznach. W skrajnych przypadkach przepisuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, zaleca się również techniki relaksacyjne i ekspozycyjne (pacjent pod wpływem bodźca uczy się strategii radzenia sobie z nim).

Jednak za najbardziej skuteczną metodę leczenia tego typu fobii uznaje się psychoterapię behawioralno-poznawczą i psychodynamiczną. Terapia behawioralno-poznawcza opiera się na schemacie: ekspozycja, reedukacja zachowań zabezpieczających, zmiana czynników, na których skupiona jest uwaga, oraz zmiana schematów poznawczych. W przypadku dzieci z fobią wiatru psychoterapeuci zalecają zastosowanie bajkowej konwencji.

Terapia psychodynamiczna pozwala natomiast na pracę dotykającą wczesnodziecięcych przeżyć i konfliktów wewnątrzpsychicznych powstałych na ich podłożu. To również skuteczna terapia, zwłaszcza że długotrwała relacja terapeutyczna, która tworzy się pomiędzy pacjentem a terapeutą, może wpływać korzystnie na samoocenę pacjenta i przyczyniać się do skuteczności terapii.

Źródło: Psychiatria, artykuł "Fobia wiatru (ankraofobia) – jako szczególna postać fobii specyficznej. Opis przypadku", tom 43, Via Medica 2009

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.