Zamknij

Aichmofobia, czyli lęk przed ostrymi przedmiotami – jak sobie z nim radzić?

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 22:59

Ilu ludzi na świecie, tyle różnych problemów: mniej lub bardziej poważnych. Do bardzo często występujących zaburzeń należą różnego rodzaju fobie, czyli paniczny, nieuzasadniony strach przed osobą, miejscem czy przedmiotem. Jedną z nich jest aichmofobia: strach przed ostrymi przedmiotami.

Aichmofobia - co to za fobia
fot. Shutterstock

Aichmofobia to irracjonalny strach przed wszelkimi ostrymi przedmiotami. Paniczny lęk dotyczy nie tylko igieł i ostrzy, ale może dotyczyć także nawet końcówki parasola, śrubokrętu czy patyczka do szaszłyków. W przypadku aichmofobii nie ma mowy o zrobieniu zastrzyku czy pobraniu krwi: pacjenci na widok igły wpadają niejednokrotnie w panikę, której towarzyszą objawy somatyczne, takie jak:

W zaawansowanych przypadkach fobia może doprowadzić do ataku paniki i omdleń pod wpływem stresu. Aichmofobia bardzo często towarzyszy dentofobii, czyli lęku przed zabiegami dentystycznymi. Oba rodzaje fobii są trudne o tyle, że przeprowadzenie rutynowego, często podstawowego zabiegu, staje się niemożliwe – pacjenci na widok igły czy wiertła wiercą się w fotelu, zaciskają szczękę, a także unikają dotyku ręki stomatologa trzymającego w dłoni dane narzędzie.

Czym grozi aichmofobia?

W przypadku aichmofobii podobnie, jak w przypadku każdej innej fobii, strach przed danym przedmiotem czy przedmiotami jest nieuzasadniony, a borykający się z panicznym strachem wie, że obawy są bezpodstawne. Jednak nie jest w stanie przezwyciężyć swojego lęku, a reakcja w zetknięciu z ostrym przedmiotem jest poza jego kontrolą. To o tyle niebezpieczne, że w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta z lękiem przed ostrymi przedmiotami, zwykłe badanie czy podanie leków może okazać się niemożliwe.

Równie niebezpieczne są ataki paniki, które mogą prowadzić do niekontrolowanych wydarzeń, np. pacjent, wyrywając się i uciekając, zwykle biegnie na oślep, co może skończyć się nawet poważnym wypadkiem.

Aichmofobia – objawy i leczenie

Przekłuwanie skóry igłą w żadnym przypadku nie jest przyjemne – to jasne. Człowiek bez zaburzeń związanych z fobią, nawet jeśli nie lubi igieł lub ostro zakończonych narzędzi (dotyczy to nie tylko akcesoriów w gabinetach lekarskich – w domu czy zakładzie pracy również nie brakuje przecież ostro zakończonych przedmiotów), na czas badania „zbiera się” w sobie i poddaje zabiegowi bez paniki.

Na widok igły, wiertła u dentysty, a także wielu innych przedmiotów zakończonych w ostry sposób, drżą ci ręce, pojawia się uczucie duszności i nudności, nagle zasycha ci w ustach i pocisz się, a ręce zaczynają drżeć i marzysz tylko o tym, żeby oddalić się od tego przedmiotu jak najdalej? Prawdopodobnie borykasz się z aichmofobią. Jeśli dotychczasowe, samodzielne próby poradzenia sobie ze swoją fobią nie przyniosły oczekiwanych efektów, warto zgłosić się do specjalisty: psychologia lub psychiatry i podjąć terapię.Czasem może być ona wspomagana lekami o działaniu antydepresyjnym i uspokajającym. Dzięki przepracowaniu swojego lęku pod okiem specjalisty, możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!