Zamknij

Ablutofobia, czyli strach, lęk przed myciem się i wodą. Jakie są przyczyny tej fobii?

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 21:18
Strach (lęk) przed wodą i myciem się (ablutofobia)
fot. Shutterstock

Ablutofobia to przypadłość z kategorii fobii specyficznych. Odczuwasz wyjątkowy lęk, a wręcz panikę na samą myśl o konieczności… umycia się? Być może to właśnie ablutofobia: lęk przed myciem własnego ciała. 

Ablutofobia to stan chorobowy, charakteryzujący się długotrwałym, nieuzasadnionym lękiem przed myciem się lub kąpielą, zanurzeniem ciała w wodzie. Najczęściej dotyka dzieci i kobiety, rzadziej występuje u mężczyzn. Cierpiący z powodu tej fobii ludzie są świadomi irracjonalności swoich obaw, jednak nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Sprawdź więcej!

Ablutofobia – objawy

O ile lęk wysokości, strach przed igłami czy pająkami jest dokuczliwy dla osób, które doświadczają tego typu fobii, to nie mają one wpływu na zdrowie człowieka. Ablutofobia niestety tak. Unikanie mycia się może być wręcz tragiczne w skutkach.

Objawy ablutofobii, jako fobii specyficznej, nie różnią się w zasadzie od pozostałych stanów lękowych tego rodzaju. Do najczęściej występujących objawów w zetknięciu ze źródłem lęku lub na samą myśl o nim, należą:

 • wzrost ciśnienia krwi,
 • kołatanie serca,
 • nierównomierny rytm serca (tachykardia),
 • duszności,
 • uczucie ściśnięcia żołądka,
 • uczucie „guli w gardle”,
 • suchość w ustach,
 • potliwość dłoni,
 • zimny pot oblewający ciało,
 • zaburzenia widzenia i mowy,
 • zaburzenia świadomości,
 • histeria i panika,
 • słabość i drżenie mięśni,
 • płacz, wyrywanie się i próba ucieczki z łazienki – w przypadku najmłodszych.

Cierpiący z powodu fobii przed myciem się wie, że powinien dbać o higienę, jednak lęk przed myciem się jest silniejszy od racjonalności. Jednocześnie fobicy próbują zatuszować efekty swojej fobii: noszą czyste ubrania, używają dezodorantów i perfum, często się przebierają.

Ablutofobia – przyczyny

Źródłem ablutofobii, podobnie, jak w przypadku innych fobii specyficznych, jest wypadkowa czynników psychologicznych, biologicznych oraz społecznych. Za występowanie danej fobii może być odpowiedzialna niepoprawna praca mózgu: na przykład obniżony poziom dopaminy lub nadmierna aktywność ciała migdałowatego.

Niektóre teorie psychologiczne zakładają, że fobie są dziedziczone, a występowanie w rodzinie zaburzenia na tym tle znacznie zwiększa ryzyko zachorowania.

Ablutofobia może brać się z traumatycznych doświadczeń, przede wszystkim w dzieciństwie: podtopienie w wannie, wypadek podczas mycia się, wybuch pożaru czy gazu w trakcie brania kąpieli, omdlenie w łazience, zakrztuszenie się wodą z mydlinami. Inną przyczyną może być także zmuszanie dziecka do kąpieli: gdy było śpiące, chore lub rozdrażnione. Czynność ta została tym gorzej zapamiętana, im bardziej rodzice krzyczeli czy stosowali wobec dziecka przemoc, by zmusić je do umycia się.

Wiele przykrych sytuacji mogło zostać wypartych ze świadomości, jednak ich konsekwencje odcisnęły stałe piętno na psychice.

Ablutofobia – leczenie

Najskuteczniejsza w leczeniu panicznego lęku przed myciem się jest psychoterapia – pomaga ona pozbyć się irracjonalnego lęku. Nieleczona fobia pogłębia się. Im bardziej unika się źródła lęku, tym bardziej się go boi.

Terapia najczęściej przeprowadzana jest metodą małych kroczków: stopniowego, kontrolowanego dawkowania bodźców związanych z przedmiotem lęku i stopniowego oswajania pacjenta ze źródłem lęku. Po kilku bądź kilkunastu seriach pacjent przekonuje się, że nic złego mu nie grozi, a lęk powoli ustępuje racjonalnemu myśleniu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!