Zamknij

Flegmatycy umieją słuchać i nawiązują głębokie przyjaźnie. W jakich zawodach się sprawdzają?

27.09.2018 14:02
kobieta czytająca książka o usposobieniu flegmatycznym
fot. Shutterstock

Flegmatyzm jest jedną z cech charakteru, specyficzną dla osób zrównoważonych, łagodnych, powolnych w działaniu. Flegmatyk to najczęściej osoba zdystansowana i cicha. Jakie inne cechy przypisywane są flegmatykom? Czy są oni dobrymi pracownikami? Jakie są ich najpoważniejsze wady? Sprawdź!

Flegmatyzm jest jednym z typów temperamentu, wyodrębnionych przez starożytnych uczonych – Hipokratesa i Galena. Oprócz temperamentu flegmatycznego wyróżnili oni typ choleryczny (cechujący osoby porywcze i energiczne), sangwiniczny (specyficzny dla ludzi wesołych i towarzyskich) oraz melancholiczny (charakterystyczny dla osób wrażliwych, zamkniętych w sobie).

Choć flegmatyk, podobnie jak melancholik, należy do introwertyków, cechuje go znacznie większa równowaga emocjonalna.

Zobacz także

Flegmatyk – kto to?

Flegmatyk to najczęściej osoba nieśmiała, introwertyczna, a jednocześnie pogodna i zrównoważona emocjonalnie. Cechuje ją wysoki poziom samokontroli oraz cierpliwość. Wśród innych cech, które są charakterystyczne dla flegmatyków, wymienić można m.in.:

·   opanowanie

·   zdolność uważnego słuchania innych ludzi

·   dystans wobec otoczenia

·   umiejętność obserwacji

·   niechęć do zmian i podejmowania decyzji

·   bezkonfliktowość

·   zdolności analityczne.

Flegmatyk w pracy

Wszystkie te cechy bywają korzystne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Flegmatycy potrafią nawiązywać głębokie przyjaźnie i dobrze radzą sobie w pracy na szczeblach administracyjnych. Potrafią znosić presję, choć preferują zajęcia, które nie wymagają pośpiechu i szybkiego tempa.

Flegmatycy są dobrymi, cenionymi pracownikami. Cechuje ich dokładność i obowiązkowość. Dzięki opanowaniu potrafią łagodzić sytuacje konfliktowe. Flegmatyk lubi pracować według ściśle określonego planu, dlatego może okazać się wartościowym pracownikiem administracyjnym. Cechuje go wytrwałość i pragmatyzm. Flegmatycy są również dobrymi obserwatorami. 

Flegmatyk - zawody

Dzięki umiejętności słuchania potrafią szybko zdobyć zaufanie innych ludzi. Flegmatyk jest przy tym osobą dokładną i analityczną, co może okazać się przydatne w takich zawodach jak:

·   psycholog

·   księgowy

·   lekarz

·   farmaceuta

·   bibliotekarz

·   pisarz

·   mediator

·   archiwista.

Zobacz także: Trudne życie z cholerykiem. Czym się charakteryzuje ten typ temperamentu?

Flegmatyk - wady

Flegmatycy bywają odbierani przez osoby o odmiennym temperamencie jako ludzie nieufni, chłodni, powolni w działaniu, nieskorzy do rozmowy i okazywania emocji. Flegmatycy nie przepadają za nowymi doświadczeniami, preferując raczej stabilność, czym znacząco różnią się od choleryków i sangwiników.

Niechęć do zmian może być odbierana jako niekorzystna zwłaszcza w tych zawodach, gdzie kładzie się nacisk na rozwój i innowacyjność. Flegmatycy mają bowiem trudności z podejmowaniem szybkich decyzji. Nie przepadają również za podejmowaniem ryzyka. Z tych powodów flegmatycy mogą gorzej radzić sobie z wykonywaniem takich zawodów jak:

·   dziennikarz

·   biznesmen

·   przedstawiciel handlowy

·   aktor

·   prawnik

·   policjant

·   dyrektor przedsiębiorstwa.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku